Oluja statičkog elektriciteta se stvara unutar vulkanskog oblaka, a električno pražnjenje koje stvar sudar čestice pepela nije izazvano običnom grmljavinom, već samom vulkanskom erupcijom
Prirodne pojave znaju da nas neočekivano iznenade, ali i da nam prirede neka prilično neočekivana i nesvakidašnja iskustva. Upravo se takav spektakularni trenutak dogodio u Gvatemali, gdje je grom pogodio jedan od najaktivnijih vulkana na svijetu.
Na snimku događaja vidi se munja koja udara u vulkansko grotlo u trenutku dok vulkan izbacuje lavu – što dovodi do velike eksplozije usljed električnog pražnjenja i pojave velikog plamena.
Udar groma se dogodio nekoliko puta, dok su okupljni posmatrači sa oduševljenjem posmatrali kako se dvije moćne prirodne sile sudaraju tokom oluje. (Video ispod, vremena: 0:10, 0:41, 01:04 i 01:22 minuta).
Do oluje sa grmljavinom u blizini vulkana dolazi kada se čestice pepela iz oblaka vulkanskog dima sudaraju stvarajći ogromnu oluju statičkog elektriciteta unutar vulkanskog oblaka. Takvo električno pražnjenje izazvano je vulkanskom erupcijom, a ne običnom grmljavinom, i poznato je kao – prljava grmljavina. Međutim, za razliku od običnih grmljavina, vulkanske munje mogu da nastanu i kada u oblaku pepela nema kristala leda.
Stratovulkan ili kompozitni vulkan (konusni vulkan sagrađen od velikog broja slojeva očvrsle lave i vulkanske prašine) Fuego poznat je po tome što je gotovo stalno aktivan, doduše sa niskim intenzitetom erupcija.
Međutim, samo njegovo ime "Vulcan de Fuego", što na španskom znači "Vatreni vulkan", upućuje na njegovu aktivnost. Fuego često izbacuje gas, a posljednjih godina (2018, 2021, 2022. i 2023.) je imao nekoliko snažnih erupcija zbog kojih su hiljade mještana okolnih sela morale da budu evakuisane.