Ministarstvo odbrane Turske je predstavilo konceptualni dizajn nosača aviona koji je u izradi, a očekuje se da će do kraja ove godine turska vojska raspolagati i novom generacijom borbenih dronova "barjaktar TB3".
Nosač aviona pod nazivom "TCG Anadolu" imaće dužinu od 285 metara, širinu 72, visinu deset metara, a imaće deplasman od čak 60.000 tona.
Nosač će takođe imati pogon na kombinovanu gasnu turbinu i gasnu turbinu (COGAG) kako bi obezbijedio neprekidnu maksimalnu brzinu od 25 čvorova. Planirano je da ga pokreću četiri motora. Predviđene su tri piste, dvije za polijetanje i jedna za slijetanje. Od poletnih pisti jedna će imati zaobljenu ivicu ka nebu.
Ovaj sistem za polijetanje se koristi na ruskim, kineskim i indijskim nosačima aviona. Radi se o jeftinijem sistemu koji ne zahtijeva katapult za polijetanje aviona kao na američkoj, francuskoj i britanskoj verziji nosača. Uz to, zahvaljujući tom rešenju pista je kraća. Ne samo da je turska mornarica upoznata sa ovim gasnim turbinama, već je poznato da i nosači aviona sa nuklearnim pogonom imaju dugotrajne i skupe procese održavanja svojih reaktora.
Predviđeno je da ovaj nosač aviona ima kapacitet od 50 letilica. Njih 20 bi bilo smješteno na palubi, a 30 u hangaru odnosno trupu plovila.
Brod će imati svrhu za obavljanje različitih misija sa različitim avionima. Turski nosač aviona je takođe podvig DPO-a u inženjerskom smislu, sa svom svojom složenošću, i prvi u projektovanju nosača koji se razmatra, navodi turski vojni portl turdef.
Vijesti da Turska gradi nosač aviona, što je u skladu sa aktuelnom geostrateškom situacijom u regionu ( ratni sukobi u Ukrajini i na Bliskom istoku), prvi put su objavljene u februaru ove godine kada je predsjednik Redžep Tajip Erdogan posjetio brodogradilište u Istanbulu.
Tada je najavljeno da će biti izgrađena dva nosača aviona. Očekuje se da Turska postane prva muslimanska zemlja u svijetu koja posjeduje nosač aviona. Turska mornarica sa preko 500 plovila važi za jednu od najjačih u Mediteranu.