Pet metara dugačak gmizavac poslednje je otkriće tima istraživača.
Naučnici su otkrili 240 miliona godina starog "zmaja", navodi se u saopštenju Nacionalnog muzeja škotske. Pet metara dugačak gmizavac iz perioda trijasa u Kini je prvi put identifikovan 2003. godine, ali su, nakon deset godina proučavanja pet novijih primjeraka fosila, naučnici uspjeli da prikažu cijelo stvorenje, koje se zove "Dinocephalosaurus orientalis".
Novootkriveni fosili omogućili su naučnicima da otkriju 240 miliona godina starog "zmaja" u cjelosti po prvi put, navodi se u saopštenju Nacionalnog muzeja Škotske (NMS) u petak. "Jedan fosil, koji je poslednji pronađen, dao je uvid u 'prelijep kompletan primjerak od vrha nosa do vrha repa'", rekao je dr Nik Frejzer sa NMS i jedan od istraživača, prenosi CNN. "Uvijen je u obliku broja osam i... veoma podsjeća na kineskog zmaja."
Fossil reveals 240 million year-old 'dragon'https://t.co/hkMlmPaSvz
— BBC News (World) (@BBCWorld)February 23, 2024
Taj poslednji pronađeni fosil je pomogao da se osvijetli ovo misteriozno stvorenje, a međunarodni tim istraživača iz Škotske, Njemačke, SAD i Kine objavio je svoje nalaze u časopisu "Earth and Environmental Science Transactions" Kraljevskog društva iz Edinburga.
Prema analizi stručnjaka, stvorenje je imalo 32 pršljena, izuzetno dug vrat koji mu je vjerovatno pomogao da lovi ribu, iako naučnici još uvijek nisu sigurni u njegovu preciznu funkciju. "Još uvijek sam zbunjen funkcijom dugog vrata", rekao je Frejzer. "Jedino objašnjenje je da su se hranili u vodama koje su imale kamenje, a možda i pukotine. I koristili su svoje dugačke vratove da istražuju i uđu u neke od ovih pukotina i možda na taj način dođu do plijena."
Ribe su još uvijek očuvane u predjelu stomaka jednog fosila, što ukazuje da je ovo stvorenje bilo dobro prilagođeno morskom okruženju.