Kako su ukrajinski i poljski zvaničnici rekli, Vagner je stigao u Bjelorusiju.
Borci iz grupe Vagner stigli su u Bjelorusiju iz Rusije, rekli su ukrajinski i poljski zvaničnici u subotu, dan nakon što je Minsk rekao da plaćenici obučavaju vojnike te zemlje jugoistočno od prestonice. "Vagner je u Bjelorusiji“, rekao je Andrij Demčenko, portparol ukrajinske granične agencije, u izjavi u aplikaciji za razmjenu poruka Telegram. On je rekao da je u Bjelorusiji primećeno kretanje 'odvojenih grupa' iz Rusije.
Neki Vagnerovi borci su u Bjelorusiji najmanje od utorka, rekla su Rojtersu dva izvora bliska borcima. Bjelorusko ministarstvo odbrane objavilo je snimak u petak na kojem se vidi kako Vagnerovi borci daju uputstva bjeloruskim vojnicima na vojnom poligonu u blizini grada Osipoviči.
Vagnerov prelazak u Bjelorusiju bio je dio sporazuma koji je okončao pokušaj pobune grupe u junu - kada su preuzeli kontrolu nad ruskim vojnim štabom, marširali na Moskvu i zapretili da će Rusiju dovesti u građanski rat - rekao je predsednik Vladimir Putin.
Šef Vagnera Jevgenij Prigožin nije viđen u javnosti otkako je kasno 24. juna napustio grad Rostov na Donu na jugu Rusije. Zamenik ministra koordinatora specijalnih službi Poljske Stanislav Zarin rekao je da Varšava takođe ima potvrdu o prisustvu Vagnerovih boraca u Bjelorusiji. "Možda ih u ovom trenutku ima nekoliko stotina", napisala je Zarin na Tviteru.
Wagner fighters arrived in Belarus from Russia, Ukrainian and Polish officials said, following a video released by Minsk showing them training Belarusian soldiershttps://t.co/AY8gSEUdw7pic.twitter.com/1TvnpN8eIx
— Reuters (@Reuters)July 16, 2023
Poljska je ovog mjeseca saopštila da jača svoju granicu sa Belorusijom kako bi odgovorila na sve potencijalne prijetnje. Iako nije slao sopstvene trupe u Ukrajinu, bjeloruski predsednik Aleksandar Lukašenko je dozvolio Moskvi da iskoristi bjelorusku teritoriju za pokretanje svoje invazije na Ukrajinu u februaru 2022. i od tada je dozvolio da se njegova zemlja koristi kao baza za rusko nuklearno oružje.
Bjeloruski projekat Hajun, koji prati vojnu aktivnost u zemlji i koji bjeloruske vlasti smatraju ekstremističkom formacijom, saopštio je da je velika kolona od najmanje 60 vozila ušla u Bjelorusiju tokom noći u petak iz Rusije. Navodi se da su vozila, uključujući kamione, kombije i autobuse, imala registarske tablice samozvanih Donjeck i Lugansk narodnih republika u međunarodno priznatoj istočnoj Ukrajini. U potezu koji je naširoko osuđen kao nezakonit, Moskva je prošle godine anektirala republike, koje su od 2014. bile ruske punomoćnice.