Ruska služba bezbednosti izradila je tajni plan za destabilizaciju Moldavije.
Ruska služba bezbednosti izradila je tajni plan za destabilizaciju Moldavije pod nazivom "Strateški ciljevi Ruske Federacije u Republici Moldaviji". U njemu je izloženo da će se za ostvarenje tog cilja koristiti pravoslavna crkva, pretnje isporukom gasa i podrška proruskih grupa.
Čini se da je dokument sastavljen da bi se osujetilo naginjanje Moldavije prema Zapadu, što uključuje bliže odnose sa NATO-om i pridruživanje Evropskoj uniji. Više puta se u dokumentu pominje važnost sprečavanja Moldavije da uđe u NATO.
Dokument je navodno napisan 2021. godine, a CNN je imao uvid u njega. Dokument postavlja desetogodišnju strategiju za dovođenje Moldavije, bivše sovjetske republike koja se nalazi između Ukrajine i Rumunije, u sferu uticaja Rusije. Plan uključuje stavljanje Moldavije u zavisnost od uvoza ruskog gasa i raspirivanje društvenih sukoba, kao i pokušaj blokiranja napora Moldavije da stekne uticaj u proruskom otcepljenom regionu Pridnjestrovlje, gde je stacionirano oko 1.500 ruskih vojnika.
Dokument od pet stranica je podeljen u više naslova sa kratkoročnim, srednjeročnim i dugoročnim ciljevima. Među neposrednim ciljevima su "podrška moldavskim političkim snagama koje se zalažu za konstruktivne odnose sa Ruskom Federacijom" i "neutralizacija inicijativa Republike Moldavije u cilju eliminisanja ruskog vojnog prisustva u Pridnjestrovlju".
Srednjeročni ciljevi uključuju "protivljenje ekspanzionističkoj politici Rumunije u Republici Moldaviji" i "protivljenje saradnji između Republike Moldavije i NATO-a".
Dokument ruske službe bezbednosti postavlja dugoročne ciljeve, uključujući "stvaranje stabilnih proruskih grupa u moldavskim političkim i ekonomskim elitama" i "formiranje negativnog stava prema NATO-u". Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je rekao da Kremlj ne zna ništa o postojanju takvog plana. "Ne isključujem da je ovo još jedan lažnjak. Rusija je uvek bila i ostaje otvorena za izgradnju dobrosusedskih, obostrano korisnih odnosa, uključujući i Moldaviju", kazao je.
Rusija je optužila Ukrajinu da planira invaziju i preuzimanje Pridnjestrovlja, koje se graniči sa jugozapadnom Ukrajinom. Moldavija i Ukrajina odbacile su tu tvrdnju. Prošlog meseca, ruski predsednik Vladimir Putin otkazao je dekret iz 2012. koji podržava suverenitet Moldavije, rekavši da je taj potez "osiguranje nacionalnih interesa Rusije u vezi sa dubokim promenama koje se dešavaju u međunarodnim odnosima“.
Proteklih nedelja, moldavske vlasti su uhapsile nekoliko navodnih proruskih aktivista, kao i navodnog operativca privatne vojne kompanije Vagner koji je pokušao da uđe u zemlju. Ukrajina i Sjedinjene Države upozorile su na napore Rusije da destabilizuje moldavsku vladu.
Ubrzo nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru prošle godine, tadašnji komandant ruske Centralne vojne oblasti, general-major Rustam Minnekaev, rekao je da je jedan od ciljeva takozvane "specijalne vojne operacije" uspostavljanje koridora kroz južni Ukrajine u Pridnjestrovlje.