Tajvanski milijarder Robert Cao najavio je ovih dana da je spreman da plati obuku vojske koja će braniti Tajvan od Kine!
Robert Cao, tajvanski preduzetnik najpoznatiji po svojoj kompaniji za proizvodnju poluprovodnika, iznenadio je mnoge svojim ratničkim stavom, posebno jer je u mlađim godinama pokušavao da deluje kao most između Tajvana i Kine. Ali 75-godišnji milijarder je sada odlučan da navodno izgradi vojsku koja će Pekingu jasno staviti do znanja da Tajvan ima bogate pokrovitelje koji neće dozvoliti da ostrvo postane još jedan Hong Kong.
Pre nego što se predomislio, Cao je dugo trošio svoje milione pokušavajući da natera Tajvan da pronađe zajednički jezik sa vladom u Pekingu. "Gradio" je dijalog, ali i fabrike u Kini. Družio se sa komunističkim rukovodstvom u dalekoj prestonici i držao predavanja kineskoj publici. Kada je zemljotres razorio provinciju Sečuan 2008. godine, Cao je prodao deo svoje umetničke kolekcije da bi pomogao žrtvama razaranja. Jednom se posvađao sa tajvanskim vlastima i proveo je poslednje godine živeći u samonametnutom egzilu u Singapuru.
U svom velikom govoru o osnivanju tajvanske dobrovoljačke vojske u cilju odbrane od kineskih pretenzija, Cao je osudio komunističke siledžije i najavio da se vratio na svoje rodno ostrvo. Ali otišao je korak dalje i rekao da daje ekvivalent od 96 miliona evra za obuku tajvanskih "građanskih ratnika“, branilaca u slučaju kineske invazije. Petina obećanih sredstava trebalo bi da ide "Akademiji Kum", školi koja organizuje kurseve prve pomoći i civilne zaštite. Caov plan je da potroši 15 miliona evra za obuku civilnih snajperista, a namerava da kupi milion dronova pošto je video koliko su efikasni u sukobu u Ukrajini.
"Morao sam da se vratim da bih ljudima otkrio prirodu trenutnog kineskog režima. Oni su kao mafija, organizovani kriminalci pod maskom vlade. Oni će na Tajvan doći samo preko mene mrtvog”, izjavio je Cao.
U svojoj karijeri, Cao je dobro iskoristio brzi rast Kine kao svetske fabrike, a njegova kompanija, Junajted Majkroelektroniks Korporejšn, bila je važan deo ekonomske transformacije Tajvana. I Cao se odavno uključio u politiku i naljutio mnoge "kod kuće" jer je razgovarao sa kineskim liderima.
“Verovao sam da ujedinjenje sa Tajvanom treba da se vrši isključivo, ako je moguće, mirnim putem. Zato sam se zalagao za referendum. To nije značilo da sam za ujedinjenje, već samo da se građani izjasne”, objasnio je on intervju za Tajms.
Kaže da je bio veoma impresioniran kineskim gušenjem protesta u Hong Kongu, gde je tada živeo. Rekao je da je gledao kako gangsteri tuku civile palicama i metalnim šipkama.
"Bio sam naivan. Ali sve se promenilo kada je Si došao na vlast. Sa njim se vratio duh Mao Cedunga. Tada sam odlučio da napustim Hong Kong. Rekao sam da više nikada neću kročiti u Makao ili Kinu sve dok je ovaj režim na vlasti”, rekao je Cao.
To ga još ne pogađa previše, barem tako kaže. Kada je objavio svoje planove uz mnogo publiciteta, nosio je zaštitnu jaknu i šlem da pošalje važnu poruku.
"Vašim neprijateljima je teže da vas napadnu ako ste se zaštitili. Nadam se da se rat može izbeći ako Sjedinjene Američke Države i Tajvan pokažu svoju odlučnost Kini. Dao sam izjavu. Neću dozvoliti da Tajvan postane novi Hong Kong “, zaključio je Cao.