Crnogorska plovidba, jedna od dvije brodske kompanije u vlasništvu države Crne Gore, uskoro bi mogla poći u stečaj, radnici ostati bez posla, a brodovi koji su dati u najam “zarobljeni“.

Samo je pitanje vremena kada će Prva banka zbog duga od 400.000 eura pokrenuti prinudnu naplatu. Sve ovo dešava se u trenutku kada su i isplaćene rate za oba broda kineskoj Exim banci i kada se očekivalo da će ova kompanija stati na noge, piše CdM.
Crnogorska plovidba, već godinama suočava sa ozbiljnim finansijskim izazovima. Glavni problem su predstavljali dugovi nastali usljed kreditnog zaduženja za izgradnju brodova “Kotor“ i “21. maj“, koji su finansirani kineskim kreditima preko Exim banke. Početkom godine, država je uplatila i posljednje dvije rate za brodove “Kotor” i “21. maj“ izgrađen 2010. godine u Kini. Ova dva broda plove pod crnogorskom zastavom i angažovani su u međunarodnoj trgovini, te uglavnom prevoze robu poput žitarica, rude, uglja i drugih sirovina…
Međutim, u trenutku kada je zokružena priča oko višemilonskog kredita za brodove koji je opterećivao poslovanje kompanije, koja nije mogla sama da plaća rate, zbog čega je Exim banka prijetila da aktivra garancije, a država preuzela obavezu da taj dug izmiri, javio se novi problem.
Kako prenosi CdM, Crnogorska plovidba duguje Prvoj banci oko 400.000 eura, a kako nema novca da vrati kredit, sada Prva banka može da pokrene prinudnu naplatu. To znači da može da uslijedi blokada računa, zbog čega kompanija ne bi mogla da isplaćuje zarade zaposlenima, a ukoliko dođe do stečaja, moguće je da će ostati bez posla.
U tom slučaju, najgori scenario sprema sa za dva broda koji su dati i najam. To znači da će država ostati bez brodova tek što ih je otplatila, jer će oni, pomorskim žargonom rečeno ostatiti “zarobljeni“ u nekoj od međunarodnih luka što je početak kraja ove kompanije.
Slično je bilo i sa Jugooceanijom. Pomorska kompanija u Crnoj Gori sa sjedištem u Kotoru, ugašena je početkom 2000-ih.