Vladina akcija Limitirane cijene dovela je do pada cijena određene grupe proizvoda, ali su zato cijene velikog broja drugih proizvoda "skočile do neba" i svjedočimo njihovom gotovo svakodnevnom rastu.
Čini se da se cijene u marketima mijenjaju i rastu na dnevnom nivou, gotovo nepodnošljivo.
Ako se tome doda i da su cijene prizvoda u Crnoj Gori više ili iste kao u brojnim mnogo razvijenjim zemljama Evropske unije, onda se dolazi do zaključka da situacija nije dobra za običnog građanina sa prosječnom zaradom u Crnoj Gori, piše Cdm.
Ekonomski analitičar Mirza Mulešković u razgovoru za CdM kaže da ne može dati tačnu ocjenu da li je došlo do pada cijena ili ne i da li je Vladina akcija uticala na stopu inflacije jer još nema podatke za septembar, kada je počela ova akcija.
“Vidjivo je da su određeni prizvodi jeftiniji, što je dobro. To je jedan od benefita ovakve akcije upravo zbog toga što najugroženije kategorije stanovništva imaju mogućnost da određene proizvode kupe po nižim cjenama”, kazao je Mulešković.
Sa druge strane, kako navodi, moramo biti svjesni da ovakve akcije mogu dati samo kratkoročni efekat na ograničeni broj proizvoda.
“Mnogo je veći problem šta će se desiti nakon završetka akcije. Ne možemo da funkcionišemo po principu limitiranih marži neograničeno jer čemo tako da izazovemo velike probleme na tržištu. Izazvaćemo velike probleme kod trgovaca jer ukoliko ne budu imali koristi za prodaju određenih proizvoda može doči do nestašice”, tvrdi Mulešković.
Prema njegovim riječima sa druge strane negativni efekti ovakve akcije su povećanje cijena drugih proizvoda za koje nije ograničena marža, piše Cdm.
“Moram priznati da je već druga godina od kad imamo problem sa inflacijom. Crna Gora nije imala podršku u tom djelu pa samim tim nismo imali određene pakete podrške jačanje crnogorske proizvodnje, kako bi crnogorski proizvod bio dominanatan na crnogorskom tržištu. Već smo posljednje dvije godine povećali uvoz, pa samim tim još više smanjili mogućnost da na način subvencionisanja crnogorske proizvodnje utičemo na cjene što je veliki nedostatak”, kazao je ekonomski analitičar.
On smatra da država nije ništa uradila po pitanju kreiranja robnih rezervi i da se ova akcija nije sprovela u saradnji sa trgovinski lancima.
“Trebalo bi što hitnije pronaći rješenje za jačanje crnogorske proizvodnje kako bi crnogorski proizvod bio dominantan na tržištu i kako bi kroz stimulacije i subvencionisanje crnogorskog proizvoda mogli da budemo konkurentni na tržištu”, ocjenio je Mulešković.
On smatra da priča o državnim prodavnicama i nekom modalitetu državne trgovine ne možemo uzeti kao relevantno rješenje jer se tako samo dodatno prave problemi na trzištu.
“Moramo raditi na poziciranju produktivnosti crnogorske ekonomije”, zaključio je Mulešković za CdM.
Tržišna inspekcija je od 6. septembra, odnosno od stupanja na snagu Odluke o privremenim mjerama za ograničavanje cijena proizvoda od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi, izvršila ukupno 89 inspekcijskih nadzora trgovinskih lanaca, saopšteno je iz Vlade Crne Gore.
Kada je riječ o primjeni mjera predviđenih Odlukom, u postupku nadzora utvrđeno je 13 nepravilnosti, te su tim povodom izdata 22 prekršajna naloga i izrečene novčane kazne u ukupnom znosu od 60. 500 eura.
Radi potpune stabilizacije cijena i zaštite životnog standarda najugroženijih kategorija stanovništva Odluka o privremenim mjerama za ograničavanje cijena obuhvata 71 prozivod i odnosi se na sve artikle iz određene grupe proizvoda (preko 1000).