U saopštenju Monteputa se ističe da je autoput ove godine dobio i upotrebnu dozvolu što podrazumijeva da nema tehničkih nedostataka koji utiču na sigurnost i funkcionalnost objekta.
Obilježavajući dvije godine funkcionisanja dionice autoputa od Smokovca do Mateševa, iz Monteputa su saopštili da se intenzitet saobraćaja uvećao za 12 odsto u odnosu na prethodnu godinu, a uvećao se i naplaćeni prihod.
"Od 13.07.2022. do13.07.2023. autoputem je prošlo 2.263.842 vozila, dok je u periodu od 13. jula 2023. do danas 2.536.628 vozila prošlo autoputem što predstavlja uvećanje intenziteta saobraćaja od 12%. Prosječno, u prvoj godini autoputem je prošlo 6 200 vozila dnevno, dok je u drugoj godini dnevni prosjek veći i iznosi 6930 vozila.
Naplaćeni prihod u periodu od 13.07.2022 do 13.07.2023. iznosi 9.200.000 eura, dok je za period od 13.jula 2023. do 13. jula 2024. takođe veći i iznosi 10.200.000 eura", saopštili su iz ove kompanije i podsjetili da je Monteput roz organizovanje službi i nabavku opreme uspostavio funkcionalan sistem upravljanja i održavanja čiji je cilj obezbjeđivanje uslova za bezbjedno korišćenje autoputa.
U saopštenju Monteputa se ističe da je autoput ove godine dobio i upotrebnu dozvolu što podrazumijeva da nema tehničkih nedostataka koji utiču na sigurnost i funkcionalnost objekta.
"U toku probnog rada otklonjeni su uočeni nedostaci, a izvršena su funkcionalna ispitivanja od strane izvođača radova u saradnji sa nadzornim organom i investitorom.
Službe za građevinsko i elektro-mašinsko održavanje, kao i služba za nadzor i upravljanje saobraćaja, služba zaštite i spašavanja, te služba za naplatu putarine rade neprekidno 24 časa kako bi autoput bio funkcionalan i bezbjedan. Pored zaposlenih, za kvalitetno održavanje infrastrukture, obezbjeđena je potreba mehanizacija koja uključuje 21 specijalizovano vozilo za održavanje. A, na raspolaganju je 5 vatrogasnih vozila", ukazuje se u saopštenju.
Iz Monteputa su kazali da je u drugoj godini rada autoputa bilo manje saobraćajnih nezgoda i požara na automobilima.
"Na autoputu su zabilježene 24 saobraćajne nezgode, u kojima je 9 osoba povrijeđeno, a jedna je izgubila život. Bilo je 18 požara na automobilima, od kojih je 9 sa manjom materijalnom štetom", saopšteno je.
Unapređenje usluga i sistema naplate putarine je u fokusu Monteputa, kazali su iz ove kompanije.
"U cilju povećanja broja korisnika elektronske naplate putarine kompanija je pokrenula akcijsku prodaju tag uređaja koji na akciji košta 10 eura, dok minimalna dopuna korisničkog računa iznosi 20 eura, a svi ENP korisnici imaju 10% popusta na cijenu putarine. Proširen je naplatni centar Mateševo, a povećan je i broj mjesta za prodaju i dopunu tagova. Cilj je da se poveća broj ENP korisnika čime bi se rasteretio i ubrzao saobraćaj na naplatnim centrima. Uspostavljanjem saradnje sa JP Putevi Srbije ENP korisnicima je omogućeno da jedan tag uređaj koriste u obje zemlje", podsjetili su.
Ove godine rad Monteputa je, kako su istakli, usmjeren na izradu projektne dokumentacije za nove dionice autoputeva i brzih saobraćajnica.
"Objavljeni su tenderi za jedan idejni projekat i 6 idejnih rješenja čime se stvaraju uslovi za dalje projektovanje, ugovaranje i izgradnju saobraćajne infrastrukture. U tom kontekstu je izuzetno važno što je Evropska banka za obnovu i razvoj odobrila povoljan kredit za nastavak gradnje autoputa od Mateševa do Andrijevice. Završen je pretkvalifikacioni javni poziv i u toku je evaluacija prijava u skladu sa EBRD kriterijumima", podsjetili su iz Monteputa.
Saopšteno je i da je tunel Sozina u posljednjoj godini ostvario prihod od 11. 959.321 eura, dok preostali dug prema EIB, uzet za izgradnju tunela, iznosi 8.502.892 eura i otplaćivaće se do maja 2030. godine.
"Kompanija preduzima intenzivne aktivnosti na investicionom održavanju tunela koje predstoje u narednom periodu. Monteput nastavlja sa radom na unaprjeđenju saobraćajne infrastrukture Crne Gore, sa ciljem boljeg povezivanja i ekonomskog razvoja i integracije u evropsku mrežu koridora", zaključuje se u saopštenju.