Crna Gora je aktivan promoter politike otvorenih vrata i daljeg širenja NATO-a
Crna Gora je aktivan promoter politike otvorenih vrata i daljeg širenja NATO-a, posebno kada je riječ o zemljama regiona, rekao je ministar vanjskih poslova Srđan Darmanović na sjednici Skupštine na kojoj se raspravlja o Protokol o pristupanju Sjeverne Makedonije NATO-u.
Sjednici Skupštine na Cetinju prisustvuje i predsjednik Sobranja Sjeverne Makedonije, Talat Džaferi
Darmanović je, na početku sjednice, ocijenio da je riječ je o istorijskom iskoraku Sjeverne Makedonije u novu fazu razvoja i napretka.
On je podsjetio da su grčka i makedonska vlada postigle istorijski dogovor, čime je otvoren put Makedonije za članstvo u NATO, na koje je ona čekala punih 11 godina.
Darmanović je čestitao makedonskom rukovodstvu na istrajnosti i hrabrosti da donese ključne odluke za implementaciju sporazuma.
On je istakao da je Crna Gora aktivan promoter politike otvorenih vrata i daljeg širenja NATO-a, posebno kada je riječ o zemljama regiona.
„Danas je Alijansa relevantnija nego ikad, posebno u kontekstu sadašnje bezbjednosne situacije u Evropi, ali i na Zapadnom Balkanu, budući da je evroatlantski prostor suočen sa prijetnjama i izazovima koji su sve raznovrsniji i kompleksniji“, ocijenio je Darmanović.
On je rekao da je uvjeren da će članstvo Sjeverne Maekdonije u NATO-u pozitivno uticati, prije svega, na njenu stabilnost i bezbjednost.
„Ali i na ukupne prilike u regionu, koji je u NATO-u definisan kao strateški važan, i čija stabilnost ima direktan uticaj na bezbjednost evroatlantske zone“, dodao je Darmanović.
On je kazao da će se članstvom sjeverne makedonije u Alijansi formirati pojas od osam država u regionu, čime će se, kako je naveo, dodatno ojačati jugoistočno krilo NATO-a, spremno da odgovori na mnogobrojne bezbjednosne izazove sa kojima se region suočava.
Poslanik Demokratske partije sovcijalista, Obrad Stanišić, kazao je da je ovo za Crnu Goru, crnogorski parlament i demokratiju istorijski trenutak.
„Jer Crna Gora prvi put, kao članica NATO saveza, odlučuje i prihvata pristupni protokol susjedne i prijateljske države Sjeverne Makedonije“, dodao je Stanišić.
On smatra da će članstvo Sjeverne Makedonije u Alijansi doprinijeti, ne samo unutrašnjoj stabilnosti države, nego i stabilnosti Zapadnog Balkana.
Stanišić je istakao da Crna Gora, kao članica NATO saveze, zagovara politku otvrenih vrata, čemu je i Alijansa posvećena.
„Uvjeren sam da će Makedonija postati 30. članica NATO-a ove godine“, rekao je Stanišić, navodeći da se nada da će i Makedonija, kao i Crna Gora, osjetiti benefite članstva.
On je rekao da se Crna Gora zalaže da sve zemlje Zapadnog Balkana budu članice Alijanse jer, prema njegovim riječima, kolektivni sistem bezbjednosti najbolje odgovara državama regiona.
„Uvjeran sam da će Bosna i Hercegovina, Srbija i Kosovo u dogledno vrijeme biti članice NATO saveza.Time ćemo zaokružiti integracije Zapadnog Balkana u Sjevernoatlantski savez, zbog toga da nam se istorija ne ponavlja i da više nikada između sebe na ovim prostorima ne ratujemo, nego da se dogovaramo i doprinosimo miru i bezbjednosti ne samo u regionu, nego i šire“, rekao je Stanišić.
Poslanik Demokratskog fronta, Andrija Mandić, saopštio je da je da taj politički savez neće podržati Protokol jer smatraju da „male države i mali narodi imaju ista prava kao velike države, i da se za ovakve odluke moraju izjasniti građani“.
„Kada nijesmo u Crnoj Gori pristali da bez referenduma bude uvučena u NATO, zašto bi sada u slučaju Makedonije primjenjivali neki drugi aršin“, naveo je Mandić.
On je kazao da Makedonija nije imala „neprijatno iskustvo“ sa NATO-om, ali da građani na referendumu nijesu dali podršku da ta država uđe u Alijansu.
„Pa se primijenio sličan model, kao i u Crnoj Gori, da se pronađu poslanici koji će podržati i isfingirati tu većinsku volju“, dodao je Mandić.
Predsjednik parlameta i lider Socijaldemokrata Ivan Brajović kazao je da će ta partija podržati Predlog zakona o potvrđivanju Protokola o pristupanju Sjeverne Makedonije NATO-u.
„Vjerujem da ćemo izglasavanjem ovog zakona Sjevernoj Makedoniji otvoriti vrata društva kojem Crna Gora već pripada“, rekao je Brajović.
On je čestitao Sjevernoj Makedoniji i Grčkoj na pokazanoj zrelosti i hrabrosti koji su rezultirali potpisivanjem Prespanskog sporazuma.
„Na taj način otklonili su uslov višegodišnjih nesporazuma i stvoriili pretpostavke za jačanje dobrosusjedske saradnje i zajedničke u budućnosti u NATO, i nadamo se Evropskoj uniji“, rekao je Brajović.
Poslanik Socijaldemokratskem partije Raško Konjević kazao je da će ta stranka podržati članstvo Sjeverne Makedonije u Alijansi.
To je, kako je kazao, uvažavanje volje institucija te države da se pridruže NATO-u.
„Bilo bi susjedski korektno da mi, kao članica NATO-a, uvažimo takav zahtjev susjedne i prijateljske Makedonije“, kazao je Konjević.
On je rekao da je saglasan sa tim da opredjeljenje regiona tereba da bude, ne samo Alijansa, nego vrijednosti u tom segmentu.
Ervin Ibrahimović je, u ime manjinskog kluba poslanika, kazao da je ovo važan dan za Sjevernu Makedoniju, ali i za Crnu Goru i cijeli region.
„Ratifikacijom protokola o pristupanju Sjeverne Makedonije NATO-u dajemo doprinos jačanju stabilnosti, povjerenja i prosperiteta ne samo Makedonije, nego i cijelog Balkana."
On je rekao da je siguran da će članstvo Makedonije u NATO doprinijeti smanjenju međuetničkih tenzija, ne samo u toj državi, nego na cijelom Balkanu.
„Ne smijemo zaboraviti da su za odluku u članstvu Makedonije u NATO glasali građani svih nacionalnosti i konfesija. To je njihova poruka da će ostaviti iza sebe etničke tenzije“, istakao je Ibrahimović.
Predstavnik poslaničkog kluba SNP-Demos, Miodrag Lekić, rekao je da on neće glasati za ratifikaciju protokola.
„Naša Skupština postaje poprište pravnih skandala. Odluke koje se glasaju po inerciji, po prethodnim uputstvima, bivaju oborene kod sudova, tako da je ovo sumoran trenutak parlamenta“, kazao je Lekić.
On je rekao da u crnogorskom parlamentu nemaju šansu da otvore dijalog o značajnim temama koje se tiču spoljne politike i odbrane.
„To su eksluzivne teme elite na vlasti, i mi tu nemamo mogućnost ni da se približimo“, rekao je Lekić.