U Crnoj Gori neće biti prijevremenih parlamentarnih izbora, saopštio je predsjednik države Milo Đukanović. Komentarišući poziv DF-a ostatku opozicije da protestima sruše Vladu, predsjednik je rekao: Glupost!
Đukanović je, gostujući u emisiji “Živa istina” na Radio televiziji Crne Gore (RTCG) kazao da su izbori mogući tek 2020. godine i da neće biti nove Vlade izbornog povjerenja. Prema njegovim riječima, tvrdnje da su stavljanje u zatvor i nalog za hapšenje poslanika Demokratskog fronta (DF) Nebojše Medojevića i Milana Kneževića pokušaj prekida parlamentarnog dijaloga su obične spekulacija.
"U čijem je interesu prekid dijaloga. DPS je odmah nakon parlamentarnih izbora 2016. godine upozorio da bojkot nije dobar potez. Trebalo nam je godinu i po da se dobar dio opozicije vrati u parlament", kazao je Đukanović i naveo da DF izbjegava da uđe u analizu slabosti i da je nespreman da se suoči sa njima.
Đukanović je rekao da poslanici ne mogu biti privilegovani da blate druge ljude i da odbijaju da svjedoče i potkrijepe tvrdnje.
Komentarišući poziv DF-a ostatku opozicije da protestima sruše Vladu i dovedu do vanrednih izbora, Đukanović je rekao da je to već viđena glupost.
DF pisao opoziciji: Protesti dok ne padne vlast!
“To je već viđena glupost, iznenađen sam da je neko sklon da ponavlja gubitnički scenario”, kazao je Đukanović.
On je naveo da nije pristalica mjera zabrane ulaska određenim pojedincima u Crnu Goru, zato što se, kako je rekao Đukanović, marginalcima daje publicitet mnogo veći nego što ga imaju i zaslužuju.
"Mi se za afirmaciju našeg identiteta borimo svakodnevnim vrijednim djelanjem naših institucija", rekao je Đukanović.
Komentarišući odnose Crne Gore i Srbije, on je kazao da ga razvoj događaja upućuje na to da je potrebno dodatno se udubiti u odnose dvije države.
“U našem interesu je da Srbija bude stabilna i ostvaruje regionalnu saradnju”, poručio je Đukanović i dodao da u posljednjih godinu dolazi do zaoštravanja odnosa Srbije sa Zagrebom, Prištinom, Podgoricom i u manjoj mjeri sa Skopljem.
"Određeni krugovi u Srbiji, nosioci vlasti, medijski i Srpska pravoslavna crkva (SPC) su se veoma trudili da zaoštre svoj odnos prema Crnoj Gori",rekao je Đukanović.
Prema njegovim riječima, jedan dio javnosti u Srbiji osporava pravo Crnoj Gori da donosi odluke u sopstvenom interesu.
“Mi ne donosimo antisrpske, već odluke u crnogorskom interesu", rekao je Đukanović.
Komentarišući nedavnu posjetu Briselu, Đukanović je naveo da Evropska unija (EU) pokušava da održi pažnju prema Zapadnom Balkanu, što je, kako je ocijenio, dobro za Crnu Goru.
"U bilateralnom razgovoru i kasnije sa ostalim liderima, razgovarali smo dominantno o regionalnim pitanjima", rekao je Đukanović i dodao da očekuje da budu stvoreni uslovi za kvalitetniju regionalnu saradnju.
On je dodao da prethodnih deset godina predstavlja vrijeme probuđenog interesovanja Crne Gore za iseljenike.