Narodi koji žive u Crnoj Gori i Albaniji najveća su vrijednost i jedna od najznačajnijih spona dvije države, ocijenili su premijeri Duško Marković i Edi Rama.
Marković je, na konferenciji za novinare nakon prve zajedničke sjednice dvije vlade u Skadru, kazao da Crna Gora i Albanija imaju duge tradicionalone i dobre odnose, i da nikad nijesu imale međusobne izazove i konflikte.
On je rekao da je danas potpisano više sporazuma i naglasio da njihovi sadržaji nijesu samo ciljevi nego konkretni koraci kako bi unaprijedili odnose i ekonomske i druge potencijale pretvorili za opšte dobro građana Albanije i Crne Gore. Premijer je istakao da Crna Gora i Albanija dijele zajedničke evroatlantske vrijednosti u okviru NATO-a i zahvalio se Albaniji na podršci Crnoj Gori da ostvari taj nacionalni interes.
Marković je rekao da Albanija dobro napreduje u tom procesu i poručio da Crna Gora ostaje otvorena da sa svojim drustvenim, političkim i institucionalnim potencijalima pomogne Aalbaniji u pregovaračkom procesu.
Marković: Zajednička sjednica dokaz prijateljstva
Kako je dodao, Crna Gora nije zadovoljna što Albanija otvara pregovore u junu naredne godine.
„Sve smo uradili da Albanija te pregovore dobije u julu ove godine. Albanija, njeni rezultati i ukupan društveni potencijal su to zaslužili. Ali idemo naprijed i gledamo u budućnost. Vjerujemo da ćemo zajedno nadoknaditi tu godinu koja će biti godina pripreme za početak pregovora“, rekao je crnogorski premijer i ocijenio da su najveća vrijednost Crne Gore i Albanije narodi koji žive u njima.
„Albanici u Crnoj Gori žive tako da vole svoju zemlju, učestvuju u njenoj izgradnji i jačaju sveukupan potencijal, da budu uz perspektivu evropske i evroatlantske Crne Gore“, rekao je Marković.
Rama je rekao da je ovo istorijski dan u odnosima dvije zemlje.
"Današnji zajednički sastanak predstavlja početak zajedničkih napora da naši odnosi uđu u još napredniji stadijum. Albanija je ponosna na doprinos koje dala učlanjenju Crne Gore u NATO. Danas Crna Gora, članica NATO, predstavlja nepokolebljiv primjer funkcionisanja stabilnosti i bezbjednosti u našem regionu”, kazao je Rama.
Rama: Ništa ne možemo da zamjerimo jedni drugima
On je istakao da su odnosi Crne Gore i Albanije dobrosusjedski, čiji su garant nacionalne manjine i sa jedne i sa druge strane .
„Veliko mi je zadovoljstvo što u Crnoj Gori imaju razumijevanje o nezamjenljivoj ulozi Albanaca u transformaciji Crne Gore u demokratsku nezavisnu zemlju koja je postala članica NATO i ozbiljan kandidat u regionu za članstvo u EU“, rekao je Rama.
On je naveo da je Albanija ušla u novu fazu kada je riječ o putu integracija u EU, davanjem datuma za početak pregovora. Kako je kazao, Albanija je očekivala automatsko otvaranje poglavlja, kroz model koji je korišćen za Crnu Gori i Srbiju gdje im je dato šest mjeseci za pripremu.
„Ali nam je data mogućnost da se cijali proces pripremi. Znači da ne gubimo ni jedan dan. I naredne sedmice počećemo sa Komisijom da pripremamo analitički proces. Crna Gora ima iskustvo i resurse da nam pomogne u tom procesu“, rekao je albanski premijer.
On je saopštio da je danas potpisan sporazum o otvaranju zajedničkog graničnog prelaza Ckla - Zogaj,i najavio da će uskoro biti otvoren prelaz Puljaj - Sveti Nikola.