Partije u Crnoj Gori su, od 15. avgusta do 30. septembra, na komercijalnim televizijama i u štampanim medijima u državi ukupno imale 3.084 reklame, pokazala je preliminarna analiza reklamiranja kompanije Arhimed.
Arhimed je tu analizu uradio za potrebe Centra za demokratsku tranziciju (CDT).
Kako je saopšteno iz CDT-a, prema zvaničnim cjenovnicima komercijalnih emitera, to znači da su partije za kampanju do sada potrošile više od milion eura.
“U ovu procjenu nijesu uračunati eventualni popusti, ali ni reklamiranje na Televiziji Atlas (TV), na kojoj je emitovano više od polovine ukupnog broja reklama”, napomenuli su iz CDT-a.
Iz te nevladine organizacije (NVO) podsjetili su da je ranije nadmašen i ukupan broj reklama i oglasa u kampanji za parlamentarne izbore 2012. godine.
“Tada su izborne liste na komercijalnim televizijama i u štampanim medijima imale ukupno 1.612 reklama, čija ja procijenjena vrijednost bila oko 830 hiljada EUR, po tada važećim cjenovnicima”, kaže se u saopštenju.
Navodi se da su se partije do 30. septembra na komercijalnim televizijama reklamirale 2.966 puta.
“Najviše reklama, u ovom periodu, imala je Demokratska partija socijalista (DPS) 1.795, dok je Demokratski front (DF) imao 711 reklama. Demokrate su ukupno imale 153 reklama, a koalicija Ključ 136. Socijldemokrate (SD) su se reklamirale 90, Socijaldemokratska partija (SDP) 46, Pozitivna 29, a Hrvatska građanska inicijativa (HGI) šest puta”, precizirali su iz CDT-a.
Kako su kazali, procijenjena vrijednost reklamiranja je blizu 950 hiljada eura.
Iz CDT-a su ukazali da je taj iznos dobijen na osnovu zvaničnih cjenovnika koje su objavile televizije i ne obuhvata moguće popuste koje su odobrile partijama.
“Takođe, ovaj iznos ne obuhvata reklamiranje na Atlas TV, jer Arhimed od ove TV nije dobio cjenovnik. Na ovoj TV je emitovano ukupno 1.748 reklama, više od polovine ukupnog broja objavljenih reklama, pa ukupan iznos koji će partije platiti za reklame mora biti znatno veći”, rekli su iz CDT-a.
Iz te NVO kazali su da su partije u štampanim medijima imale ukupno 118 reklama, koje su, po zvaničnim cjenovnicima, koštale oko 110 hiljada eura.
"U posmatranom periodu u štampanim medijima se najviše reklamirala koalicija Ključ (46 puta), DF (39), DPS (20), Demokrate (osam), SD (tri) i SDP (dva)”, precizirali su iz CDT-a.
Kako su rekli, monitoringom je utvrđeno da se DPS reklamirao na TV Atlas (1.161 reklama), TV Prva (328), TV Pink (277), TV 777 (29), u Dnevnim novinama (devet) i u Pobjedi (11 reklama).
“DF se reklamirao na TV Atlas (485 reklama), TV Vijesti (212), na TV Prva (14), kao i u nezavisnom dnevniku (ND) Vijesti (21), Pobjedi (deset) i dnevnim novinama Dan (osam reklama)”, saopštili sui z CDT-a.
Demokrate su se reklamirale na TV Atlas (102 reklame), TV Vijesti (49), TV Prva (dvije), u dnevnom listu Dan (pet) i ND Vijesti (tri).
“Koalicija Ključ se reklamirala na TV Vijesti (136 reklama), u Danu (33) i u ND Vijesti (13). SDP se reklamirao na TV Vijesti (46), i u Danu (jedna) i ND Vijesti (jedna reklama)”, naveli su iz CDT-a.
Kako su rekli iz te NVO, Pozitivna je imala 29 reklama na TV Pink, a HGI na TV Vijesti šest reklama.
SD se reklamirao na TV Prva (38 reklama), TV Vijesti (31), TV Pink (21), ND Vijesti (dvije) i Dan (jedna).
U saopštenju se kaže da će monitoring reklamiranja partija, pored komercijalnih medija, sadržti i reklamiranje partija na Radio Televiziji Crne Gore, kako bi javnost informisali o tome koliki je doprinos partijama u kampanji dao Javni servis.
Podsjeća se da Javni servis ima zakonsku obavezu da podnosiocima potvrđenih izbornih lista obezbjedi ravnopravan i besplatan prostor za emitovanje političkih reklama.
Na Javnom servisu je, kako se navodi, do 30. septembra objavljeno ukupno 828 reklama.
“Pravo na besplatno reklamiranje koristili su HGI (114), DPS (103), Ključ (87), SDP (86), Pozitivna (86), Demokrate (82), SD (82), Srpska stranka (69), DF (63), Bošnjačka Demokratska Zajednica (29), Crnogorska demokratska unija (12), Građanski pokret URA (deset), Budva mora (četiri) i Liberalna partija Crne Gore (jedna)”, saopšteno je iz CDT-a.