Crnogorska akademija nauka i umjetnosti (CANU) sprovodi antialbansku histeriju, saopštio je poslanik Nik Đeljošaj u razgovoru sa albanskim predsjednikom Bujarom Nišanijem.
Đeljošaj je saopštio da je sa Nišanijem razgovarao o trenutnoj političkoj situaciji u Crnoj Gori i pravima Albanaca u Crnoj Gori.
On je, kako je naveo, albanskog predsjednika upoznao sa ostvarenim napretkom uglavnom na, kako je kazao, nivoima gdje su preuzeli odgovornost da rukovode procesima, ali i o problemima koji postoje već dvije decenije.
„Apostrofirao sam naojosnovnije: nepostojanje političke volje i većine u Skupštini da Malesija dobije status opštine, neodgovornost institucija da sprovedu u djelo zakone kojima gradska opština postaje opština u okviru Glavnog grada i neraspisivanje izbora od strane predsjednika Crne Gore za opštine u Glavnom gradu, problem diskriminacije Ulcinja sa predloženim zakonom o morskom dobru, problem Ulcinjske solane“, naveo je Đeljošaj.
On je, kako je saopštio, sa posebnom pažnjom obavijestio predsjednika Albanije o „antialbanskoj histeriji koju sprovodi CANU i autorski tim preko tzv. Rječnika“.
„U detalje sam objasnio uvrede koje rječnik sadrži i sa aktivnostima koje sam imao kako bih zaštitio albanski narod od ovih neprimjerenih i nemoralnih napada. Sastanak je održan u cetiri oka uz potpuno uvažavanje pozicija koja pokrivamo“, kazao je Đeljošaj.
On je, dodao je, od predsjednika Albanije čuo njegovu posvećenost gradnji bliskih i prijateljskih odnosa između država Balkana, a pogotovo Albanije i Crne Gore.
„Predočio je da će se dodatno angažovati u skladu sa njegovim ustavnim mogućnostima i ovlašćenjima, bazirajući se na Ustavu Albanije i međunarodnim dokumenatima koja definišu zaštitu i unapređenje manjinskih prava u skladu sa evropskim standardima za autohtone narode“, saopštio je Đeljošaj.
On je rekao da, nakon sastanka, sa još više optimizma očekuje da se, uz puno uvažavanje i saradnju, dođe do rješenja svih njihovih zahtjeva, „kako bi konačno imali rješenja za nagomilane opravdane političke zahtjeve Albanaca u Crnoj Gori, posebno cjeneći značaj i doprinos koji ima Albanija kao regionalni lider u integracijama, a pogotovo kao članica NATO-a“.