Demokratski front (DF) će pokrenuti inicijativu za izglasavanje nepovjerenja Vladi, prije razmatranja pitanja o razrješenju predsjednika parlamenta Ranka Krivokapća, saopšteno je danas nakon sastanka predstavnika dijela opozicije.
Predstavnici Socijalističke narodne partije (SNP), DF-a i Demokrata sastali su se danas na inicijativu lidera SNP-a Srđana Milića, radi dogovora o stvaranju uslova za fer i slobodne izbore.
Funkcioner DF-a, Strahinja Bulajić, kazao je da je na sastanku iznio plan te partije za održavanje fer i slobonih izbora.
„Predlog akcionog jedinstva se sastoji od nekoliko tačaka. To je bojkot parlamenta, protesti i pokretanje inicijative za izglasavanje nepovjerenja Vladi i izglasavanje prelazne vlade“, precizirao je Bulajić.
On je poručio da opozicija treba da bojkotuje Skupštinu i njena radna tijela, kao i da ne učestvuje u pregovorima sa aktuelnom vladom. „Svaki vid pregovora negativno utiče na birače, od čega korist ima samo ova vlada“.
Bulajić je pojasnio da se za izglasavanje nepovjerenja Vladi traži 41 glas.
„Mislimo da možemo doći do 41. glasa“, kazao je Bulajić novinarima nakon sastanka.
On je, komentarišući odsustvo predstavnika Socijaldemokratske parije (SDP), URE i Demosa sa današnjeg sastanka, kazao da se nada i očekuje da će se te partije isto tako odnijeti prema predsjedniku Demokratske partije socijalista (DPS) kad on inicira dijalog.
Milić je kazao da je razlog za pokretanje inicijative za današnji sastanak definisanje modela koji bi doveo do fer i slobodnih izbora.
On je podsjetio da partije koje nijesu podržale Vladu imaju 39 poslanika u Skupštini. „DPS sa Bošnjačkom strankom, klubom manjinskih partija i Socijaldemokratama ima tačno koliko i mi – 39 poslanika“.
„Imamo tri mandata Pozitive. U toj sitauciji smatrao sam potrebnim da je mnogo efikasnije izaći kao cjelina sa 39 poslanika, a ne sa sedam, 23 ili šest“, naveo je Milić.
On je rekao da će od Demosa, SDP-a i URE da zatraži da nađu način kako će se obezbeijditi jedinstveni model za postizanje cilja.
„Ne vidim razlog što bi bio ko odustajao od ovog dijaloga“, poručio je Milić, navodeći da je potpuno legitimno ako neko ne želi da učestvuju u tome.
Upitan kako komentariše što se URA, DEMOS i SDP nijesu odazvali njegovom pozivu, Milić je kazao da neće da pruži zadovoljstvo DPS-u i da odgovori onima koji nijesu došli na sastanak onako kako zaslužuju.
Na pitanje šta očekuje od inicijative za izglasavanje nepovjerenja predsjedniku parlamenta, Milić je rekao da Krivokapić već sada ima najavu jedne inicijative koju će SNP podržati.
„Pozivamo ga da tu inicijativu uvrsti u dnevni red prije nego što bude glasanje o njegovom povjerenju. Pa ćemo nakon toga da odgovorimo na to pitanje“, poručio je Milić.
On je dodao da je optimista kada je u pitanju inicijativa za izglasavanje nepovjerenja Vladi.
Upitan da li očekuje da će neko pokušati da obnovi dijalog, Milić je kazao da ostaje da vidi dalje poteze Demosa, SDP-a i URE kako bi sa mnogo manje nepoznanica ušao u tu moguću inicijativu DPS-a.
Potpredsjednik Demokrata Momo Koprivica kazao je da je na sastanku iznio zahtjeve te partije.
Zahtjevi se, kako je naveo, odnose na to da se opozicioni poltički subjekti na svojom organima obavežu da neće sa DPS-om ni u izborne ni postizborne saveze.
Prema riječima Koprivice, drugi zahtjev je da opozicioni politički subjekti postignu sporazum i obavežu se na međusono nenapadanje.
On je dodao da je jedan od zahtjeva da se opozicioni politički subjekti u onim skupštinama opština u kojima sa SDP-om imaju skupštinsku većinu pokrenu procedure za razrješenje predsjednika opština i drugih državnih funkcionera koji dolaze iz reda DPS.
"Četvrti predlog je da se svi opozicioni politički subjekti obavežu da će podržati svaku inicijatuivu za izglasavanje nepovjerenja državnim i lokalnim funkcionerima koji dolaze iz reda DPS-a", rekao je Koprivica.