Crna Gora je napravila značajne pomake u obezbjeđivanju zakonskog okvira i jačanju institucija za saradnju sa iseljenicima, ocijenio potpredsjednik Skupštine, Suljo Mustafić.
On je, kako je saopšteno iz parlamenta, učestvovao na tradicionalnom godišnjem susretu iseljenika porijeklom iz Crne Gore, koje organizuje društvo „Izvor“ u Kranju.
Prema njegovim riječima, nakon formiranja Odbora u Skupštini, donjete su dugoročne strategije i Zakon o iseljenicima, a predviđeno je značajno proširenje kapaciteta Uprave za iseljenike i formiranje Savjeta.
Mustafić je naglasio da je veoma značajno da se postojeća rješenja primjene i da bude interaktivni odnos - države i njenih institucija i iseljenika i njihovih organizacija.
„Naši iseljenici nose ogroman potencijal koji može mnogo pomoći našoj državi na svim poljima. Oni su uvijek bili učesnici svih pozitivnih procesa“, naveo je Mustafić.
On je rekao da je doprinos iseljenika u obnovi nezavisnosti izuzetno značajan, kao i da su oni pomagali zavičaj u svim drugim aktivnostima, na planu humanitarnog rada, a prvenstveno kroz značajna finansijska sredstva koja svake godine donesu i ostave tokom boravka u Crnoj Gori.
„Država je dužna da im uzvrati, prvenstveno kroz jačanje institucija za saradnju i kroz aktivnosti koje će pomoći da bolje sačuvaju svoje različitosti i tradiciju, koja se ogleda kroz nacionalne, vjerske i jezičke identitete, bez asimilacije“, smatra Mustafić.
On je pozvao iseljenike da se aktivno uključe u predlaganje kandidata za Savjet i u zajedničko kreiranje daljih politika saradnje sa državom Crnom Gorom.
„Udruženje „Izvor“ je sjajajn primjer organizovanosti, a dijaspora u Slovenjiji je most koji povezuje dvije prijateljske države. I u vama i u Sloveniji, Crna Gora ima jakog partnera u evropskim i NATO integracijama“ kazao je Mustafić.
Ambasador Crne Gore u Sloveniji, Miomir Mugoša, pozvao je iseljenike na saradnju i partnerski odnos u svim oblastima – kulture, obrazovanja i privrede.
On je najavio i značajno proširenje aktivnosti rada sa iseljenicima, kroz mogućnost otvaranja kulturno-informativnog centra Crne Gore u Sloveniji.
Skupu u Kranju prisustvovali su i predstavnici drugih udruženja građana porijekom iz Crne Gore, koji žive u Sloveniji, kao i počasni konzul Crne Gore, Vojo Kovač.