Većina građana, njih 84 odsto, smatra da odluku o priključivanju Crne Gore NATO-u treba donijeti na referendumu, pokazalo je istraživanje javnog mnjenja agencije IPSOS, koje je rađeno za potrebe Vlade, piše Dan.
Prema tom istraživanju, 14 odsto građana Crne Gore smatra da odluku o mogućem članstvu u NATO-u treba donijeti u Skupštini.
Istraživanje je pokazalo da ukupno 57 odsto građana Crne Gore ne želi da država bude dio NATO-a.
Anketa IPSOS-a, koja je sprovedena početkom novembra prošle godine, pokazala je da se za referendum zalaže 84 odsto ispitanika, a 14 odsto podržava donošenje odluke u parlamentu.
Nacionalni koordinator za NATO, Vesko Garčević, kazao je da Vlada nije sakrila istraživanje javnog mnjenja o podršci NATO-u, ističući da je više puta o istraživanju sprovedenom krajem marta i početkom aprila govorio u medijima.
Komentarišući navode da rezultati istraživanja nijesu objavljeni jer je podrška ulasku u NATO mala, Garčević je kazao da upravo ove godine podrška nije pala, iako je istraživanje rađeno u periodu kada se desilo NATO bombardovanje.
„Upravo ove godine nijesmo imali pad u tom periodu, jer je podrška bila na istom nivou kao i kad je sprovedeno istraživanje krajem februara i početkom marta. Ta podrška je i dalje oko 37-38 odsto, ona se nije mijenjala i ostala je ista kao u prethodkom istraživanju“, rekao je Garčević.