NATO agresija na Jugoslaviju jedna je od najsramnijih stranica u svjetskoj istoriji i zato je za svakog savjesnog i poštenog građanina Crne Gore priključenje tom savezu emotivno i moralno pitanje, smatraju u Demokratskoj narodnoj partiji
“I jedino se može podvesti pod „zločin protiv mira“ – kao pravni institut ustanovljen u Nirnberškom procesu. Stavljanje sile iznad prava, a NATO-a iznad UN, predstavlja flangrantno kršenje pravila međunarodnog prava, ustanovljenih posle Drugog svjetskog rata, na kojima bi trebalo da počiva i funkcioniše cio savremeni svijet”, kaže se u saopštenju Zogovića.
On je naveo da je, napadom na suverenu državu, koja braneći svoj suverenitet i ustavni poredak nije ugrozila, niti pokušala da ugrozi teritorijalni integritet i suverenitet drugih država, NATO izašao van granica ingerencija obesmišljavajući osnovni cilj i svrhu daljeg postojanja.
Zgović je podsjetio da je američki predsjednik Bil Klinton rekao da je cilj bombi od kojih su ginula djeca iz SRJ bio da spriječe humanitarnu katastrofu.
“U skladu sa pomenutom matricom, promoteri ulaska Crne Gore u NATO svakodnevno nas ubjeđuju da je to put koji nema alternativu, i da ovom pitanju treba pristupati racionalno, a ne emotivno”, dodao je on.
Prema rijelima Zogovića, nuđenje servilnog pragmatizama kao životne filosofije, “i stavljanje materijalnih prinadležnosti, kao što je Juda stavljao srebrenjake iznad svih drugih vrijednosti i životnih ciljeva, najbolje govore o njihovom moralnom i političkom habitusu”.
On je naveo da je nacionalni koordinator za NATO Vesko Garčević vjerovatno čuo za projektile, koji su padali nekoliko stotina metara od porodične kuće njegovih predaka, i da su u Murinu ubijani civili i djeca.
“Zato je za svakog građanina, kod kojeg nijesu umrli savjest i poštenje, pitanje priključenja ovom vojnom savezu emotivno i nadasve moralno pitanje”, ukazao je Zogović.
On smatra da je, u skladu sa svojim interesima i svojom duhovno-istorijskom transverzalom, za Crnu Goru najbolje da se mudro postavlja u međunarodnim odnosima, i pokazuje dosljednu otvorenost za stratešku saradnju i sa Istokom i Zapadom na principima reciprociteta.
“Vojna neutralnost ne ugrožava proces priključenja EU, a istovremeno omogućava da s Rusijom imamo najbolje prijateljske veze, i predstavlja garanciju da se Crna Gora nikad neće svrstati u neki savez protiv Rusije”, kaza je Zogović.
On je naveo da odluku o nepriključivanju NATO-u treba verifikovati na demokratskom referendumu, i građanima omogućiti da jasno pokažu sasvim opravdano i dominantno anti-Nato raspoloženje.