Predsjednik Liste za Prirodnu Albaniju Kočo Danaj tvrdi je da je Vladi Crne Gore poslao otvoreno pismo u kome izlaže detalje platforme za ujedinjenje Albanaca u jednu državu, tvrdeći da je to „ponuda mira, a ne rata”.
Izvor: You Tube/MONDO
„Neki srpski političari, grčki, makedonski ili crnogorski pa i neki albanski plaše se da će ujedinjenje izazvati „domino efekat” u regionu. To nije isgina. Zašto zato što u regionu nema nijedne druge nacije koja je praktično susjed samoj sebi. Konkretnije, kada prelazite granični prelaz Hani i Hotit (Božaj) koji spaja Albaniju i Crnu Goru, ulazite na albansku teritoriju koja se zove Tuzi. Kada prelazite Morines, koja spaja Kosovo sa Albanijom, morate doći na albansku teritoriju. Kada prelazite Elezit, koji spaja Kosovo sa Makedonijom, opet ćete se naći na albanskoj teritoriji a kada pređete Votes, koji spaja Grčku sa Albanijom, nalazite se svakako na albanskom tlu. Dakle, gdje je tu „domino efekat”. Nigdje. „Domino efekat” postoji prosto kako bi se uplašili oni koji ne poznaju stvarnost regiona ili oni koju tu stvarnost žele prikriti“, navodi se u Danajevom pismu, prenosi Dan.
On tvrdi da je albanska nacija jedinstven slučaj na evropskom kontinentu, jer je „zvanična Albanija jedina država Evrope koja duž svojih granica ima samu sebe”.
„Danas, kada govorimo o novom međunarodnom poretku koji se poziva ne na pravo sile nego na silu pravde, Albanci imaju pravo tražiti udovoljenje, ne djelimične nego potpune pravde, to jest nepravde koja je njima načinjena u prošlosti. Svi susjedi „Prirodpe Albanije” dobili su svoju nezavisnost prije Albanaca. Albanci su dobili nezavisnost pravnim aktom iz Valone 28. novembra 1912. godine. Ali, šta se zapravo dogodilo svi susjedi „Prirodne Albanije” su proširili svoje teritorije nakon objavljivanja svojih nezavisnosti, samo je Albanija sužena i raskomadana teritorijalno nakon objavljivanja samostalnosti“, poručio je Danaj u pismu upućenom vladama Crne Gore, Srbije, Grčke i Makedonije.
On je rekao da je neshvatljivo da Vlada Crne Gore ne daje Tuzima status opštine, dok takav status daje Gusinju koje ima 1.700 stanovnika, i koje je puno manje od Tuzi.
„Moram izvršiti jednu ispravku riječi koja se upotrebljava u žargonu srpskih, grčkih, makedonskih i crnogorskih političara. Kada oni govore o ujedinjenju Albanaca, upotrebljavaju riječ „Velika”. Ja sam antifašista pa zato priznajem „Prirodnu Albaniju” što znači Albaniju u svojim prirodnim granicama. To su te granice koje je objavila Valonska skupština 28. novembra 1912. godine. Što se tiče međunarodne zajednice, ja znam da ona traži mir u regionu, traži stabilnost u regionu, te zato je počela podržavati ideju o ujedinjenju Albanaca. Važno je da nosioci „Prirodne Albanije” ne podržavaju nasilje, dakle njihova je deviza dijalog sa svakim, o svačemu“, naveo je Danaj.
Kočo Danaj je u pismu Vladi Crne Gore ponovio da treba poništiti međunarodni sporazum koji je nastao iz Londonske konferencije 1913. godine prema kojem su, kako kaže, raskomadane albanske teritorije.
„Kako ovo postići? Demokratskim putevima. Na primjer, Lista Prirodne Albanije vrlo brzo će zatražiti u Mećunarodnog suda pravde u Hagu poništenje tog sporazuma i odštetu od 100 milijarde sterlinga od šest velikih sila“, kazao je Danaj.
On je rekao da ideja „Prirodne Albanije” smiruje region, stabilizuje situaciju i donosi priliku da se stabilizuju i druge države, kao što je BiH.
„Suprotno ovome, biće nastavljena destabilizacija regiona jer će radikalne snage dejstvovati. „Prirodna Albanija” znači zamjenu osovine Beograd Atina na trougao Beograd Tirana Atina, nakon ujedinjenja Kosova i drugih djelova albanskih teritorija sa matičnom Albanijom“, zaključio je Danaj, prenio je Dan.
Vlada: To su retrogradne ideje
Iz Vlade Crne Gore su podsjetili da je još ranije saopšteno medijima koji su postavljali pitanje vezano za izjave Koča Danaja da „Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija ne želi da komentariše stavove koji ne odražavaju zvaničnu politiku Republike Albanije".
„Pogotovo retrogradne stavove i ideje o promjeni nacionalnih i etničkih granica na Balkanu. Crna Gora i Albanija imaju odlične bilateralne odnose utemeljene na međusobnom razumijevanju, partnerstvu i saradnji, a koji su dodatno ojačani zajedničkim strateškim opredjeljenjem u pogledu EU I NATO“, saopšteno je iz Vlade u odgovoru na pitanje „Dana".