“Ukoliko Vlada Crne Gore smatra da su milioni Albanaca marginalna grupa, to je njeno pravo, ali i njen problem”, poručio je čelnik Liste za Prirodnu Albaniju Kočo Danaj u intervjuu za Dan.
Izvor: You Tube/MONDO
Na optužbu poslanika Dritana Abazovića da „pokušava da povampiri albanski nacionalizam”, Danaj je odgovorio "da ga ne zanimaju albanski političari, mada poštuje poligički pluralizam”.
“Sve što me zanima jeste albanski narod. Političari su privremeni, narod je vječan”, rekao je Danaj za Dan.
Na reakciju Vlade Crne Gore u kojoj je navedeno da on i njegova Lista za Prirodnu Albaniju predstavljate marginalnu političku strukturu u Albaniji Danaj kaže:
“Pravo je Vlade Crne Gore da misli šta god hoće. Ne predstavljam nikakvu političku stranku, već nacionalni pokret. Takođe, napisao sam platformu za „Prirodnu Albaniju” koja je poslata crnogorskoj vladi, jer je platforma prevedena na pet jezika. Moja misija, kao i onih koji me podržavaju, jeste da edukujemo Albance, gdje god da su i koliko god da su razdvojeni, bili u dolina Preševa, u Crnoj Gori ili Makedoniji, o njihovim građanskim pravima, i mislim da smo postigli naš cilj. Takođe, mislim da je Vlada Crne Gore vidjela šta se desilo posle utakmice Srbija-Albanija”, odgovorio je Danaj.
On je podsjetio da je “od Preševa, Bujanovca, Tetova, Skoplja, Prištine, Peći, Mitrovice, do Valone, Vašingtona, Brisela, Ženeve, Beča, Londona i drugih, bilo više od dva miliona Albanaca koji su osudili dešavanja na stadionu, to jest srpski nacionalizam, i prihvatili zastavu „Prirodne Albanije”, koja se pojavila na stadionu”.
“Vjerujem da smo svi vidjeli komentare albanskih igrača iz Preševa, Prištine, Tirane i Skadra koliko su bili spremni da zaštite ovu zastavu. To je nacionalna svijest, to znači da Albanci većinski žele „Prirodnu Albaniju” i znaju kako da zaštite svoje simbole. Ukoliko Vlada Crne Gore smatra da su milioni Albanaca marginalna grupa, to je njeno pravo. Ali je takođe to i njen problem”, ocijenio je Danaj.
On je upitao da li je crnogorski premijer dobio poziv od strane srpskog kolege posle utakmice Srbija-Albanija i šta su razgovarali telefonom?
“To je veoma važno. Da li se gospodin Đukanović pridružio „liniji” koju je tražio Vučić, a protiv Albanaca i Albanije? Sada dolazimo do druge tačke koju vi pominjete nedostatak zvanične podrške albanske vlade u vezi sa ujedinjenjem Albanaca”, dodao je Danaj.
On je podsjetio da je tri dana prije pada Berlinskog zida njemačka vlada izjavila da ne podržava ideju ujedinjenja dvije Njemačke, ali posle tri dana, kada je njemački narod srušio zid, njemačka vlada je podržala ujedinjenje i to zapisala u njemačkom Ustavu.
“Da li ste znali da čak albanski Ustav priznaje albansko ujedinjenje u jednu državu kao legitimno pravo? Da li „zvanično” nije jednako „stvarno”, upitao je Danaj u razgovoru za Dan.
Na pitanje da li ima kontakte sa albanskim političarima u Crnoj Gori on je odgovorio pozitivno.
“Imam kontakte sa mnogim albanskim političarima u Crnoj Gori. Ja slušam šta oni govore, a oni slušaju šta ja govorim. Njima sam govorio i stalno im ponavljam da moraju da se bore da Albanci u Crnoj Gori budu ravnopravni sa crnogorskim i srpskim narodom. Ali, Albanci u Crnoj Gori su podržali ideju „Prirodne Albanije”, jer nisu ravnopravni sa crnogroskim i srpskim narodom”, rekao je Danaj.
Lider pokreta za “Prirodnu Albaniju” dodao je i da je njegova ideja ključ za mir u regionu.
“Želimo da živimo u miru sa susjedima, ali ne kao u basni „Vuk i jagnje”. Želimo da živimo u miru sa svojim susjedima, ali da mi budemo u našoj kući. Konačno, želimo da živimo u miru sa svojim susjedima, ali ne sa onim susjedima koji uzvikuju „Ubij Albance”, kao što se dogodilo u Beogradu”, zaključio je Danaj.