Podrška javnosti članstvu Crne Gore u Alijansi prema posljednjim istraživanjima javnog mnjenja, iznosi 45 odsto i ima tendenciju rasta, tvrdi nacionalni koordinator za NATO Nebojša Kaluđerović.
Izvor: Vlada Crne Gore
"Sva istraživanja javnog mnjenja govore da raste razumijevanje procesa integracija. Počele su da se razbijaju pojedine predrasude, a i raste razumijevanje javnosti zašto je važno članstvo Crne Gore i zašto je to važno za društveno-političku sigurnost", kazao je Kaluđerović.
"Ako napravimo analizu kako su pojedine zemlje u trenucima uoči članstva imale podršku javnosti, mi smo onda veoma dobri. Neke zemlje su godinu uoči članstva imale podršku od 27 odsto", kazao je Kaluđerović, ne precizirajući, međutim, o kojim je zemljama riječ.
Smatra i da Crna Gora, pozivom za članstvo, neće završiti sa ispunjavanjem obaveza, jer to proces koji traje, pa će biti neophodno određene uslove ispunjavati i godinu, do godinu i po nakon poziva.
Komentarišući izjavu premijera Hrvatske Zorana Milanovića da je Crna Gora "ispod radara pažnje Zapadne Evrope", Kaluđerović je rekao da je predsjednik vlade susjedne nam zemlje "vjerovatno mislio da kod zemalja članica proces proširenja nije veoma visoko na dnevnom redu".
Ocijenio je da i da je neutralnost Crne Gore "pričica za zamagljivanje suštine". Ponovio je stanove premijera Mila Đukanovića da evroatlantske integracije ostaju spoljno-politički prioritet zemlje.
"Međutim, konačnu ocjenu o spremnosti Crne Gore vidjećemo ovih dana. Niko nije rekao da smo idelni, idealnih nema. Važno je da smo u okviru standarda NATO zemalja. I ako dobijemo poziv u septembru, imaćemo još konkretnih obaveza do punopravnog članstva", pojasnio je Kaluđerović.
U cilju promovisanja članstva u NATO nadležni su se, kako je rekao Kaluđerović, uključili i na društvene mreže, ne bi li poruka o značaju Alijanse stigla do što je moguće većeg broja ljudi u Crni Gori.
"Pa sam i ja, po stare dane, počeo da tvitujem", našalio se Kaluđerović.
Kazao je i da se sada u Crnoj Gori o NATO integracijama govori bez tenzija, jer je otvoren dijalog sa svim segmentima društva.
Govoreći o tome koliko su državu koštale aktivnosti vezano za promociju NATO-a, Kaluđerović je rekao da je "gro aktivnosti finansiran iz norveškog granta za koji smo ranije aplicirali".
"Taj grant smo dobili u punom iznosu od oko 225.000 eura, i ovo što je do sada urađeno je finansirano tim norveškim grantom. Imamo i drugih izvora kroz saradnju sa drugim zemljama, prije svega mislim na Slovačku", kazao je Kaluđerović.
Komentarišući očekivanja od predstojećeg samita u Velsu, te eventualnom pozivu Crnoj Gori za članstvo, Kaluđerović je rekao da je naša zemlja u takvoj situaciji "da možemo reći da smo naše obaveze ovdje ispunili".
"U ovom momentu to ne zavisi od nas. Očekujem ocjene na visokom nivou, ali sve zavisi od članova NATO saveza", rekao je Kaluđerović.