Vanredni izbori potrebni jedino ako ne budu ispunjeni uslovi EU za dobijanje datuma početka pregovora, smatraju u PzP-u.
Crnoj Gori su vanredni izbori potrebni jedino ako ne budu ispunjeni uslovi EU za dobijanje datuma početka pregovora, i prije toga se mora raditi na postizanju konsenzusa da bi bila pokazana ozbiljnost države, parlamenta i Vlade, smatraju u Pokretu za promjene (PZP).
"PzP će učiniti sve da konsenzus bude širok i jak, a ukoliko do njega ne dođe tada je potrebna prekompozicija političke scene u Crnoj Gori", ocijenio je potpredsjednik PZP-a Branko Radulović.
U toj partiji kažu da Vlada i parlament pokazuju dobru volju za postizanje sporazuma, ali da postoji dosta jaka opstrukcija tog procesa.
Radulović je ocijenio da će se, ako do sredine septembra ne dođe do konsenzusa, pokazati da vlast nije homogena i da postoje razlike, kako u vladajućoj koaliciji, tako i u Demokratskoj partiji socijalista, što će dovesti do vanrednih izbora.
"Da bi vanredni izbori pokazali novi kvalitet na potezu je, ne samo vlast, nego prije svega opozicija, gdje mora doći do njene prekompozicije, stvaranja proevropskog i procrnogorskog fronta", dodao je on.
U PzP-u u smatraju da nije dobro što početak pregovora o članstvu zavisi od volje EU, a ne od napora koji se ulažu da bi bili ispunjeni zahtjevi koji su dati.
Premijer Crne Gore Igor Lukšić saopštio je liderima opozicije na sastanku o položaju srpskog jezika u nastavno-obrazovnom procesu, prema nezvaničnim infomacijama "Dana", da su vanredni parlamentarni izbori jedino preostalo rješenje.
Lukšić je, kako navodi list, to poručio na kraju jučerašnjeg dvoipočasovnog razgovora, jer opozicinoni prvaci nisu prihvatili premijerov prijedlog da se u školama zajednička nastava predaje na crnogorskom, a preostalih 20 odsto na svim jezicima manjiskih naroda.
(SRNA)