Predsjednik Skupštine Ranko Krivokapić izjavio je da u razgovorima o konsenzusu o usvajanju izbornog zakona neće biti pregovora o srpskom jeziku
On je najavio pregovore sa opozicijom o izbornom zakonodavstvu, ali odbacio opozicioni zahtjev da se srpski jezik vrati u obrazovni sistem Crne Gore, što je njihov uslov da daju dvotrećinsku većinu izbornom zakonu.
Krivokapić je za narednu sedmicu najavio Kolegijum predsjednika Skupštine radi određivanja sjednice parlamenta u vezi sa izbornim zakonom.
"Osim izbornog zakonodavstva, na dnevnom redu sjednice može biti dogovor o državljanstvu i ništa više od toga", kazao je on Televiziji Crne Gore.
Komentarišući najave opozicije da će inicirati raspravu o izmjenama Zakonu o opštem obrazovanju, Krivokapić je naveo da "ucjene ne dolaze u obzir i da su unaprijed osuđene na propast".
"Skupština mora ispuniti obaveze na evropski način, a ne pomoću ucjena, rušenjem Ustava i nezavisnosti Crne Gore", rekao je on.
Crnogorski premijer Igor Lukšić najavio je prethodno da će inicirati razgovore sa opozicijom u vezi usvajanja izbornog zakona, što je jedan od ključnih uslova da Crna Gora dobije datum pregovora o pridruživanju Evropskoj uniji.
Za usvajanje izbornog zakona potrebna je dvotrećinska većina u crnogorskom parlamentu.
Opozicija je podršku izbornom zakonu uslovila vraćanjem srpskog jezika u obrazovni sistem Crne Gore i rješavanjem pitanja državljanstva. Rok za usklađivanje produžavan je čak sedam puta.
Usvajanje izbornog zakona je prvi uslov Brisela da Crna Gora dobije datum pretpristupnih pregovora za priključenje EU.
(Tanjug)