Svakakvih scena bilo je u Riju, naročito na tatamiju, gdje su se borci nadmetali u raznim vještinama, ali teško da je ovakva (ili bar slična) situacija viđena ikada.
Dvojica trenera 30-godišnjeg mongolskog rvača, Ganzorigina Mandaknarana, koji se borio za bronzu u kategoriji do 66 kilograma na sinoć završenim Olimpijskim igrama, poskidala su svoju odjeću i urlala na sudije u znak protesta zbog odluke koju su – dobrim dijelom – sami izazvali.
Šta se dogodilo?
Naime, dvostruki osvajač bronzanih odličja na svjetskim prvenstvima, Mandaknaran, počeo je prerano da slavi i, ne samo to, da se i ruga rivalu iz Uzbekistana, Ihtijoru Navruzovu na 20-ak sekundi pre kraja brobe, u trenutku kada je vodio 7:6.
Malo slaveći pobjedu koju još nije ostvario, malo izbegavajući kontakt s protivnikom, Mandaknaran je trčao naokolo po strunjači što su sudije, shodno pravilima, kaznile bodom za Uzbeka zbog "izbjegavanja kontakta" i "pasivne borbe".
Vidjevši da je na nekoliko sekundi pre kraja borbe Navruzovu dodeljen poen, a u rvanju u slučaju nerješenog ishoda pobjeda pripada onome ko je osvojio poslednji poen u borbi, Mandaknaranovi treneri zatražili su čelendž i bili glatko odbijeni, što je značio još jedan poen za Uzbeka, kojem su praktično rivali poklonili bronzanu medalju.
Pogledajte galeriju slika
No, to mongolskom treneru Bjambarenčinu Bajari nije dopiralo do mozga. Dok je njegov pulen u nevjerici gledao kako protivnik slavi pobjedu, Bajara je počeo bukvalno da divlja pred publikom i uživo u TV prenosu, dok je urlao na sudije skidao je dio po dio odeće, a potom mu se pridružio i pomoćnik.
"Ovo je bio protest. Postojao je problem sa sudijama. Tri miliona ljudi u Mongoliji čekalo je ovu bronzanu medalju i sada neće biti bronze", rekao je Bajara reporterima posle borbe, i dalje ubijeđen da je njegov borac pokraden.
No, Navruzov je imao sasvim drugačiji pogled na incident.
"Pokušao je da pobjegne od mene. To ne smije da se radi. Imam jako malo poštovanja i za njega i za njegovog trenera", izjavio je Uzbek.
Ovako je sve to izgledalo.
Ova scena svakako će ući u najuži izbor "hajlajtsa" sa nezaboravnih Olimpijskih igara u Riju.