Krvavi incident u Vespremu snimljen kamerama kluba-diskoteke. Šešumu spašeno oko. Rukometni svijet u nevjerici
Rumunski rukometaš Marjan Kozma (27) ubijen je, a srpski i hrvatski rerprezentativci Žarko Šešum i Ivan Pešić teško povrijeđeni nakon što ih je napala grupa od 30-tak Roma u Mađrskom gradu Vespremu, gdje su bili angažovani u istoimenom klubu.
Prema još uvijek nezvaničnim informacijama, igrači MKB Vezprema (bivši Fotex), slavili su rođenje djeteta saigrača Gerga Ivančika u lokalnoj diskoteci "Patriota". Nakon izlaska iz kluba noževima ih je napala grupa od navodno 30 nepoznatih počinioca. Povod napada bio to što je jedan od rukometaša plesao sa djevojkom jednog od napadača.
Kozma je ubijen nakon što je više puta uboden nožem u predjelu srca, dok su Šešum i Pešić teško povrijeđeni. Šešum je u bolnicu prevezen sa više ubodnih rana i nagnječenjem mozga. Uz mnogo sreće ljekari su mu spasili teško povrijeđeno desno oko. On je izudaran i teško povrijeđen dok je pokušavao da spase život ubijenom rumunskom rukometašu. Direktor bolnice u Vespremu Jene Rač je izjavio da je Šešum operisan i stabilizovan i da mu je život van opasnosti.
Pešić, inače treći golman hrvatske reprezentacije, takođe je izboden nožem i ljekari su mu zbog opasnih povreda morali odstraniti bubreg.
„Četvorica muškaraca potukla su se u klubu. Nastala je zbrka, a djevojke su vrištale. Nakon toga su muškarci pobjegli van gdje su nastavili tučnjavu“, ispirčala je nakon krvavog incidenta djevojka koja je bila očevidac tragedije.
Druga djevojka, koja je vidjela šta se dešavalo ispred diskoteke ispričala je da se incident desio deset minuta prije tri sata iza ponoći.
„Tuklo se oko 15-ak muškaraca se tuklo. Odjednom sam čula vrisak i na podu vidjela dečka kako leži. Nad njim je bila njegova djevojka, koja je plakala“, ispričala je djevojka mađarskim medijima.
Cijeli incident je inače snimljen nadzornim kamerama noćnog kluba koji bi trebao da pomogne u rješavanju sluačaja.
Napadači su inače došli u klub maskirani i sa dva džipa. Kada su počeli krvavi pir gosti diskoteke počeli su bježati napolje i tada su i stradali.
Šešum je zadobio frakturu jagodične kosti, operisan je i nije u životnoj opasnosti. Ljekari su saopštili da je Pešiću izvađen bubreg ,ali da je njegovo stanje i dalje ozbiljno. Kozma je preminuo na licu mjesta od posledica uboda nožem u srce. Srpski i hrvatski igrač nalaze se u bolnici u Vespremu.
Marko Vujin, bek Vesprema i srpske selekcije, kaže da je nekoliko puta razgovarao sa Šešumom telefonom i da je on dobro. Vujin u trenutku napada nije bio sa Žarkom u diskoteci.
„Otišao sam na spavanje, kao i Nikola Eklemović. U jednom drugom kafiću slavili smo rođenje sina saigrača Gregelja Ivanščika, pa se ostatak društva preselilo u taj disko, a mi smo odlučili da odemo kući. Pregledali smo snimke u policiji i lijepo se vidi da je Kozma stajao sa svojom djevojkom i da su mu prišla trojica, četvorica i počela da mu dobacuju. Moje kolege, a bilo ih je oko sedam, osam, željeli su da izbjegnu gužvu i napuste klub, ali su ih na izlazu sačekali napadači. Kozma je uboden dva puta u srce, Pešić je protrčavao i uboden je u leđa, a Šešum je udaren kada je pokušao Rumunu da izvadi jezik iz dušnika i spase mu život“, ispričao je Vujin za beogradski Blic.
„U šoku sam. Ubijen mi je najbolji drug... Marijan i ja smo poslednje tri godine bili nerazdvojni. Živjeli smo vrata do vrata. Strašno... Žarko je na pregledima u bolnici i biće dobro. Boli ga glava i doktori mu skidaju otok, ali kroz dva-tri dana će biti bolje, kao i golman Pešić“, dodao je Vujin.
On kaže da je u 2.45 časova imao propušten poziv na mobilnom telefonu i da je tako saznao za tragediju.
„Na ekranu je pisalo „Kozma”, a on je već preminuo na licu mjesta... Zvala me je njegova djevojka... Odmah sam otišao tamo, a Kozma je bio nepomičan, potpuno bijel. Užas... Ne znamo šta će se dalje dešavati. Ni kada će biti sahrana, niti bilo šta drugo. Jedino još znam da napadači nisu iz Vesprema, tako su mu rekli policajci“, dodao je na kraju Vujin, rukometaš višestrukog prvaka Mađarske i učesnika Lige šampiona.
Vujin navodi da su građani i policija Vesprema, gradića od oko 60.000 stanovnika, u nevjerici jer se sličan zločin nije desio u poslednjih 30 godina.
Marjan Kozma je prije tragedije preživio jedan napad nožem 2005. godine. Tada mu je stradala kičma, a zbog napada je osam mjeseci proveo na intenzivnom liječenju. Rumunski reprezentativac će biti pokopan ovih dana u Bukureštu.
Mađarska policija saopštila je da traga za dvojicom osumnjičenih u vezi sa ubistvom rumunskog rukometaša Marijana Kozme, igrača lokalnog kluba MKB Vesprem KC.
Policija u gradu Vespremu je saopštila da traga za dvojicom muškaraca, od kojih je jedan visok oko 170 cm, atletske građe i tamne kose, dok je drugi visok između 165-170 cm, atletske građe i obrijane glave.
Policija je objavila imena osumnjičenih, za koje se vjeruje da su iz regije Fejer, jugozapadno od Budimpešte, prenela je agencija MTI.
Pojedini mediji su tokom dana izvještavali da iza napada stoje Romi. Policija je tada saopštila da je suviše rano za utvrđivanje identiteta napadača, podsjetila je mađarska agencija.
(MONDO, na slikama mjesto ubistva i Šešum u bolničkoj postelji)