Ruska skakačica Jelena Isinbajeva i norveški bacač koplja Andreas Torkildsen proglašeni su za najbolje atletičare Evrope u 2008. godini.
Svjetska rekorderka u skoku motkom Jelena Isinbajeva i norveški bacač koplja Andreas Torkildsen proglašeni su za najbolje atletičare Evrope u 2008. godini, u izboru Evropske atletske federacije.
Sjajna Ruskinja, koja je ove godine osvojila titulu svjetskog i olimpijskog šampiona, tokom 2008. uspela je čak četiri puta da popravi svjetski rekord, od kojih poslednji 5,05 metara u Pekingu.
"Bila sam izuzetno motivisana ove godine, jer su mi krajem prošle sezone neki ljudi govorili da sam dostigla svoj maksimum i da više neću moći da pobjeđujem. Te izjave su me razljutile i žestoko motivisale da nastavim sa uspješnim rezultatima", izjavila je Isinbajeva, koja je u karijeri 24 puta obarala svjetski rekord.
U izboru EAA drugo mjesto prilao je češkog kopljašici Barbari Spotakovoj, koja je takođe postavila novi svjetski rekord (72,28 metara), dok je treća olimpijska pobjednica u skoku u vis Belgijanka Tija Elebo.
Torkildsen je ove godine u Pekingu odbranio olimpijsko zlato iz Atine, oborivši olimpijski rekord hicem od 90,57 metara. Koliko je Norvežanin dominirao dovoljno govori podatak da je hitac drugoplasiranog Ainarsa Kovalsa bio skoro četiri metra kraći.
Norvežanin je jedini ove sezone bacao koplje preko 90 metara, a to mu je uspjelo i na mitingu Zlatne lige u Cirihu koji je osvojio hicem od 90,28 metara.
Torkildsen je tek drugi bacač koplja koji je proglašen najboljim evropskim atletičarem, nakon Tera Pitkamakija koji je ovu nagradu dobio prošle godine.
(MONDO)