Prvi mečevi Fenerbahče - Žalgiris i CSKA - Baskonija podsetili su na početak Top 8 faze Evrolige 2011. godine...
Plej-of Evrolige počeo je u utorak više nego ubedljivim pobedama Fenerbahčea i CSKA.
Toliko ubedljivim da treba razumeti svakog ljubitelja košarke kome u četvrtak predveče možda neće biti do gledanja drugih utakmica ove dve četvrtfinalne serije.
Koliko uzbuđenja se može očekivati nakon meča završenog rezultatom 76:43, u kome su igrači poraženog tima samo 24 puta probacili loptu kroz obruč (računajući trojke, dvojke i slobodna bacanja), a 23 puta završili posed izgubljenom loptom (greške u koracima ili dodavanjima, faulovi u napadu, istek vremena za napad, tri sekunde u reketu...)?
Tako velika razlika obično je odraz jaza u kvalitetu dve ekipe, taktičkoj i psihološkoj pripremi, ali možda je bio u pitanju i jako loš dan, posle koga uz odvažniji pristup, izvučene pouke i prilagođavanja plana igre, može doći do neočekivanog preokreta.
Najbolji primer takve plej-of serije i dalje je okršaj Olimpijakosa i Montepaskija iz Sijene, sa kraja marta 2011. godine.
Olimpijakos, koji je te sezone imao po imenima veoma jak tim (Spanulis, Papalukas, Burusis, Nesterović, Papanikolau, Gordon, Teodosić, Erceg, Halperin...), predvođen sa klupe Dušanom Ivkovićem, u prvoj utakmici je "oduvao" Italijane sa parketa - 89:41.
Pirejci su vodili 19:0, prvu četvrtinu su dobili rezultatom 24:4, a poluvreme 47:9.
Svi su u tom trenutku videli Olimpijakos na Fajnal foru u Barseloni, ali samo dva dana kasnije slika se bitno promenila, jer je Montepaski dovršio prvu četvrtinu serijom od 10:0, preokrenuo na 12:22 i dobio revanš sa 17 poena razlike - 65:82!
(Poseban kuriozitet je da su sve četiri utakmice odigrane te večeri pripale gostujućim timovima).
To je ekipi Simonea Pjaniđanija vratilo samopouzdanje pred mečeve na svom parketu, koje su dobili rezultatom 81:72 i 88:76, plasiravši se tako na Fajnal for sa ukupnih 3:1!
Ostala je u sećanju fenomenalna partija Marka Jarića u trećoj utakmici, nakon što je potpisao za Montepaski u januaru i, pokazaće se, dovršio u tom klubu poslednju sezonu svoje igračke karijere. Naš nekadašnji reprezentativac te večeri je nanizao 24 poena, uz šut 8/8 za dva, trojke 2/3 i slobodna bacanja 2/2.
Aktuelni sastav Fenerbahčea po malo čemu liči na Olimpijakos iz 2011. godine - zajedničko im je da imaju trofejnog srpskog trenera, dvojicu odličnih srpskih košarkaša i šampionske ambicije.
Ali, Željko Obradović posle više od četvrt veka na klupama najvećih evropskih timova, zna da bilo kakvo potcenjivanje protivnika može njegov tim da uvede u problem (kao što je znao i Ivković, ali nije uspeo to da prenese svojim igračima).
Zato je "Žoc" odmah posle "plus 33" u prvoj utakmici i dao sledeću izjavu:
"Moglo je da bude jedan, 11 ili 20 poena razlike, opet bi bilo samo 1:0 u seriji. Moramo da zaboravimo ovu utakmicu i da se pripremimo za četvrtak, jer će nam se tada suprotstaviti drugačiji Žalgiris".
U ovoj fazi takmičenja računaju se samo pobede, a to što je Fenerbahče primio najmanje poena u plej-of meču posle Olimpijakosa u pomenutih 89:41, ili što mu je ovo najubedljivija plej-of pobeda otkako se takmiči u Evroligi, služi samo da se obogate fajlovi u kojima se čuvaju rekordi i drugi statistički podaci i da navijači imaju dodatnu temu za ćaskanje u periodu do sledeće utakmice.
Čak i da bude tri puta po "plus 33", to opet neće biti garancija trijumfa na Fajnal foru, a to je ono čemu svi teže, sa manjom ili većom podlogom za optimizam.