Drugi #Brexit u istoj nedjelji - ali ovaj su "izglasali" hrabri "ribari" sa Islanda. Samo je jedno Ostrvo moglo da ostane u Francuskoj.
"Uvjeren sam da, bez obzira na način na koji budemo željeli da igramo, bićemo pokriveni na svim pozicijama. Sistem vam ništa neće osvojiti. Fudbaleri su ti koji dobijaju utakmice".
Ovo je, 1. juna uoči polaska u Francusku, izjavio vremešni selektor reprezentacije Engleske, Roj Hoždson, koji za platu od četiri miliona funti ima zadatak da gleda Premijer ligu sa VIP mjesta i izabere 11 najboljih koji se tu takmiče.
Da nema ama baš nikakvu ideju šta radi, učinilo nam se u grupnoj fazi, a bilo nam je jasno već početkom drugog poluvremena večeras u Nici, kada je konačan ishod poslednjeg meča osmine finala na EURO 2016 mogao već polako da se predvidi:
Engleska - Island 1:2 (1:2) u nezaboravnoj noći za 332.000 stanovnika Islanda, od kojih je desetina došla u Francusku, a ostatak žalio što nije.
Debitant na velikim takmičenjima pružio je još jednu herojsku borbu za svoju malu zemlju, potpuno obesmislio finansijsku, logističku i bilo kakvu drugu moć kojom raspolažu FA, Premijer liga i neshvaćeni Hodžson, samo još jedan čovjek u nizu koji se nadovezao na blamaže nekada "gordog albiona".
Četvrti put uzastopno Englezi ispadaju EP već posle prve utakmice eliminacija, a do daljeg ostaće upamćeni kao nacija koja NIKADA nikoga nije pobijedila u utakmici "nokaut" faze na EURO turnirima. Jednom, samo jednom za sve ove godine i decenije, Englezi su prošli dalje na evropskim prvenstvima, i to 1996. kada su bili domaćini i uspjeli da izbace Špance na penale, posle 0:0.
Ovog puta nisu stigli ni do penala, dijelom i zbog toga što ih je selektor ubedio da je najbolje rešenje da rade sve obrnuto od onoga kako su igrali tokom sezone. Napadači su postali vezisti, krila zamijenila strane, oni koji su navikli da ulaze s klupe i menjaju ritam ili nisu bili korišćeni ili su bili ubacivani prekasno, oni koji su se navikli na uloge startera ubacivani su s klupe da "nešto" urade, najneprijatnije minute na terenu dobio je igrač koji je cele sezone bio povrijeđen, jedanaestorka koja je odigrala najslabiji meč na turniru počela je i ovaj presudni - poslednji!
Ali, dosta o Englezima.
Da Hodžsonova "sistem u fudbalu ne znači ništa" zvuči još tragičnije, pobrinula se - ne četa, bolje reći posada - koju je na teren poslao kapetan, Šveđanin, Lars Lagerbek. U svakom trenutku utakmice Island je znao šta želi i kako želi do toga da dođe, pa čak i kad je sve počelo neplanirano, penalom i vođstvom Engleske u 4. minutu.
Par desetina sekundi kasnije već je bilo 1:1, a u 18. minutu "ribari" su prešli u vođstvo i to odigravši prostu, efektnu i tačnu akciju, kakvu Englezi nisu sastavili za 94 minuta igre u Nici.
Na poluvremenu, Lagerbek je tačno predvidio šta će se dogoditi - tri haotične izmjene Hoždsona u kojima će ofanzivniji mijenjati manje ofanzivnog igrača i tako stvarati privid inicijative, tako da je svojim momcima rekao da urade tačno ono što je i potrebno protiv ekipe koja nema glavu (čitaj: vezni red).
Vejn Runi se obrukao na poziciji plejmejkera, koja i nije njegova, tako da je i to ceh koji bi Hodžson trebalo da plati, a deluje da Islanđani nisu imali ama baš ništa protiv da, dok stoje i čekaju u svojoj geometrijski tačnoj zoni, lopta najviše bude u posjedu Runija.
Indikativno - sve do 94. minuta i centaršuta ležernog Danijela Staridža za ponovo prekasno uvedenog Džejmija Vardija, Englezi nisu imali šansu za gol, a mogli su da prime tri, od kojih bi onaj "makazicama" bio zaista spektakularan.
Odavno smo naučili da posed lopte ne znači ama baš ništa, pa bi tako konstatacija da su Englezi bili bolji, a Islanđani srećniji bila zamka u koju bi upao svako ko moderan fudbal posmatra po broju odigranih i povezanih pasova - dalje ide tim koji je više bio tim, ispada sastav, koji nije djelovao kao ekipa.
Dakle - agonija engleskog fudbala na snazi je i dalje, samo su protivnici koji ih na to podsećaju različiti.
GOLOVI:
Gledali smo nevjerovatan meč! Englezi su poveli pogotkom kapitena Vejna Runija u 4. minutu, sa bijele tačke, posle faula koji je nepotrebno golman Hanes Haldorson napravio nad Rahimom Sterlingom.
No, nije istekao 6. minut, a već su "ribari" poravnali rezultat. Posle auta sa desne strane, visoki Kari Arnason odigrao je "temenom" na peterac gdje se njegov kolega, štoper, Ragnar Sigurdson iskrao čuvarima i klizećim startom savladao Džoa Harta, koji je već u 18. minutu napravio novi kiks.
Islanđani su u stilu Barselone, serijom kratkih pasova na malom prostoru, zaludjeli englesku odbranu, Kolbin Sigtorson namestio se na udarac na ivici šesnaesterca, pucao u stranu po zemlji, Hart se bacio ali mu je lopta prošla "kroz šaku" i završila u mreži - 1:2 već u 18. minutu.
Od tog trenutka, do kraja utakmice, Englezi su napadali i napadali i stvorili manje šansi od Islanda, koji je imao dve stopostotne prilike za 1:3 i još nekoliko opasnih kontri kojima je mogao da dokusuri prepotentnog protivnika, no i ovo je bilo dovoljno.
Rezultati osmine finala:
Švajcarska – Poljska 1:1, 1:1 (0:1), penalima 4:5
/Šaćiri 82 - Blaščikovski 39/
Hrvatska – Portugalija 0:1, 0:0 (0:0)
/Kvarežma 117/
Vels – Severna Irska 1:0 (0:0)
/Mekoli ag 75/
Mađarska – Belgija 0:4 (0:1)
/Aldevereld 10, Batšuaj 78, Azar 80, Karasko 90+1/
Nemačka – Slovačka 3:0 (1:0)
/Boateng 8, Gomez 43, Draksler 63/
Italija – Španija 2:0 (1:0)
/Kjelini 33, Pele 90+1/
Francuska – Republika Irska 2:1 (0:1)
/Grizman 58, 61 – Brejdi pen 2/
Engleska – Island 1:2 (1:2)
/Runi pen 4 - R. Sigurdson 6, Sigtorson 18/
Parovi četvrtfinala:
Poljska – Portugalija
Vels – Belgija
Nemačka – Italija
Francuska – Island