Crvena zvezda i Partizan imaju velike zamerke na aktuelni format takmičenja u Superligi. Ima klubova koji su za promene, ali i onih koji su protiv njih.
Prva sezona takmičenja po novom sistemu, sa deljenjem bodova, plej-ofom i plej-autom, donela je različite zaključke i stavove superligaša.
Analizom "Sportskog žurnala" utvrđeno je da se "večiti" rivali glasno protive opstanku ovakve Superlige, ali da ima i klubova koji podržavaju deobu osvojenog u 30 kola i "razvrstavanje" onih koji se bore za vrh i za opstanak.
Najveći razlog Partizanovog protivljenja je preopterećenost ekipe, koja je jesenas odigrala čak 36 utakmica, dok Zvezdi smeta podela bodova.
"Nisam bio veliki pristalica novog sistema još dok je bio predlog, ali - hajde da se proba. Pokazalo se mnogo negativnih stvari. Čak je ispao klub koji je igrao ranije u Evropi - Jagodina. OFK Beograd, isto, sistem mu nije išao na ruku, na jedan način. Postavlja se pitanje: predlagač mora da ga obrazloži ciframa - da li se povećao broj gledalaca?", rekao je predsednik kluba iz Humske, Ivan Ćurković.
Stav novog šampiona je dobro poznat i javno su ga iznosili i trener Miodrag Božović i direktor Zvezdan Terzić, koji je za "Žurnal" oštro govorio o aktuelnom formatu.
"Sistem je nakaradan! Devalvirani su energija i vreme klubova iz prvih 30 utakmica, čitava ideja je nesportska. Od 54 zemlje u Evropi, samo dve primenjuju ovakav način takmičenja. Od starta sezone smo dominirali, pokazali kvalitet, moć i superiornost. U jednom momentu neko je, nečijom voljom, prepolovio prednost. S kojim pravom?! Pokušaćemo kroz organe da sprovedemo u delo da se to pravilo ukine", poruka je prvog operativca Zvezde.
Bez obzira na neslaganja, postojeći sistem ne može prema zakonu biti promenjen pre 2017. godine, što znači da će ovaj format živeti i sledeće sezone.
Ipak, ima i drugačijih stavova.
Doskorašnji predsednik Zajednice klubova Superlige Zoran Šćepanović, koji je predsednik Vojvodine, objasnio je da je prošle godine prihvaćen opšti stav klubova da bi nešto trebalo da se promeni.
Na kraju "probne" takmičarske godine, on vidi pozitivne aspekte ovog formata, kao i negativne.
"Sa većim brojem odigranih utakmica postigli smo ono što smo želeli. Na prvom mestu, naši klubovi su, u smislu kvantiteta, uhvatili korak sa evropskim konkurentima. To bi, očekuje se, trebalo da pomogne našim predstavnicima na međunarodnoj sceni da budu rezultatski uspešniji. Takođe, sa povećanim takmičarskim obavezama, kroz jake utakmice i derbije, napredovaće i igrači, kvalitetno, fizički i psihički, pa će od svega toga korist imati i reprezentativne selekcije. I konačno, dobili smo zanimljivije takmičenje, neizvesno i uzbudljivo do poslednjeg kola".
Sa druge strane, Šćepanović je svestan šta se najviše zamera...
"Najviše zamerki odnosi se na podelu bodova. To nalaže potrebu da se sistem takmičenja proanalizira i prodiskutuje, pa da se onda, u zavisnosti od zaključaka, eventualno doradi", podvukao je prvi čovek Vojvodine.
I ostatak timova svrstao se kada je ova tema u pitanju. Mladost iz Lučana je veoma protiv, Radnik je i za i protiv, s tim da mu veoma smeta podela bodova, a trener Radničkog Milan Rastavac podržava postojeći format.
Voždovac je "za nijansu" za stari sistem, Javor aktuelni format smatra nepoštenim, u Novom Pazaru tvrde da "eksperiment nije uspeo", dok je Spartak apsolutno ZA ovakvo takmičenje.