Navijači škotskog fudbalskog kluba Rendžers, koji su protestantske vjere, na smrt su pretukli navijača Seltika - katolika
Navijači škotskog fudbalskog kluba Rendžers, koji su protestantske vjere, na smrt su pretukli navijača Seltika - katolika i ponovo pokazali da sportsko rivalstvo podstiče i vjersko nasilje, saopštila je u ponedjeljak policija Sjeverne Irske.
Svjedoci tvrde da je više od 20 navijača Rendžersa, koji su nosili šalove i plavo-bijele dresove kluba, došlo u katolički dio grada Kolerejn, nakon sto je njihov klub u nedjelju osvojio titulu šampiona Škotske.
Bivši policajac i političar irske nacionalističke partije Šin Fejn Bili Leonard rekao je da je nekoliko "antikatoličkih ekstremista namjerno napalo prvu osobu na koju su naišli na ulici".
Kevin Mekdejd je podlegao povredama, dok su njegova supruga Evelin i susjed Demjan Fleming povrijeđeni.
Takođe, svjedoci navode da su navijači Rendžersa pili dok su u pabu u Kolerejnu gledali meč svog kluba, poslije čega su se odvezli preko mosta u katolički dio grada, Somerset drajv.
Policija je u ponedjeljak izašla na ulicu kako bi sakupila dokaze, a navijači Seltika ostavili su na ulici klupski šal u znak protesta zbog ubijenog navijača.
Navijači Seltika i Rendžersa u Sjevernoj Irskoj su u konstantnim sukobima, posebno kada dva kluba igraju derbi meč.
U Sjevernoj Irskoj katolici i protestanti imaju odvojen obrazovni sistem, a čini se da ih sportsko rivalstvo još više razdvaja.
Navijači katoličke vjeroispovesti u međunarodnim takmičenjima navijaju za Republiku Irsku, dok protestanti podržavaju Sjevernu Irsku.
Rendžers je ove sezone osvojio šampionsku titulu i tako prekinuo niz Seltika od tri uzastopne titule, dok je Seltik drugi na tabeli sa četiri boda zaostatka.
(Beta-AP)