Na Facebook F8 konferenciji objavljene su prve novosti o unaprijeđenom Facebook Messengeru, koji se transformiše u novu platformu za sve i svašta.
Kada je Facebook odvojio Messenger od Facebooka kao posebnu aplikaciju mnogi nisu bili srećni, ali sada je jasno a će Messenger biti mnogo više od puke aplikacije za dopisivanje.
Na F8 godišnjoj konferencijiMark Cukerberg najavio je da će Facebook Messenger ostati platforma i da će omogućiti mnogo više stvari nego sada. Evo tačno i šta:
- Instalacija aplikacija bez napuštanja Messengera
- Kupovina preko Messengera (u nekim slučajevima i prostim slanjem Facebook palca)
- Rezervacija karata za bioskope, pozorišta, utakmice i koncerte
- Naručivanje taksija ili poručivanje pice i slatkiša
- Slanje novca, što je već najavljeno
- Praćenje porudžbina koje su napravljene preko drugih servisa (u realnom vremenu)
- Slanje posebno kreiranih video snimaka.
Facebook planira sve ovo da ponudi veb i mobilnim korisnicima, kako bi maksimalno iskoristio potencijal Messengera, a servisi će se dodavati postepeno.
Tu je i Facebook Messenger Business koji će omogućiti korisnicima Messengera da komuniciraju sa prodavcima i pružaocima usluga, dobijaju podršku i savjete od njih, račune o porudžbinama i informacije o isporuci. I ovo je dio nove Messenger platforme, čiji će alati za razvoj biti kasnije dostupni programerima na upotrebu.
Prema informacijama dobro obaviještenih medija klijenti već čekaju da se preko Messengera spoje sa kupcima i pretpostavlja se da će Messenger biti pravi sistem za novu "monetizaciju" Facebook mreže, posebno nakon dolaska novog sistema za oglašavanje, koji je, takođe, najavljen na F8 konferenciji. Prema riječima analitičara ovo je veliki "udarac" za Google, koji po prvi put ima ozbiljnog konkurenta u domenu oglašavanja.
Facebook F8 konferencija biće održana je u centrali Facebooka u San Francisku.