Direkcija granične jedinice kosovske policije donijela je odluku o nepriznavanju srpskih pasoša prilikom ulaska građana na teritoriju Kosova i Metohije, saznaje RTS u kosovskoj policiji. Đurić: Priština maltretira građane...
Prema odluci granične policije, zabrana ulaska se ne odnosi na osobe koje posjeduju ličnu kartu i izvod za djecu sa fotografijom.
Granična policija je odluku donijela bez saglasnosti kosovskog ministra unutrašnjih poslova, i bez uobičajene procedure obaštavanja javnosti.
Mjera granične policije koja je na snazi od juče, pogodiće građane centralne Srbije koji preko Kosova putuju u Albaniju, Crnu Goru, a posjeduju od dokumenata samo pasoš.
U policiji navode da je ova mjera u skladu sa Briselskim sporazumom iz 2011. godine, koji međutim ne zabranjuje korišćenje pasoša kao jedinog dokumenta za kretanje.
Na administrativnim punktovima između Kosova i Metohije i centralne Srbije vraćeno je više porodica sa djecom i osoba koje su posjedovale samo pasoš Republike Srbije.
Zamjenik komandira kosovske policije za region Sever, Besim Hoti, rekao je Tanjugu da nije upoznat sa odlukom da se sa srpskim pasošima ne može ući na Kosovo.
Briselskim sporazumom o slobodi kretanja, koji se nalazi i na zvaničnoj stranici Kancelarije Vlade Srbije za KiM, predvideno je sljedeće:
1. Stanovnici svake strane treba da budu u mogućnosti da slobodno putuju u okviru ili preko teritorije druge strane.
2. Svaka strana će primjenjivati, čim to bude bilo operativno izvodljivo, sistem ličnih karata za putovanja stanovnika druge strane preko granice/administrativne linije.
3. Svaka strana može primjenjivati sistem kojim će lične karte biti praćene pisanim 'ulaznim/izlaznim' dokumentima za stanovnike druge strane koji žele da tranzitno putuju u treću zemlju.
ĐURIĆ: ANTICIVILIZACIJSKI ČIN
Priština samo traži načina kako da maltretira građane bez razloga, ponaša se antievropski i anticivilizacijski, kaže povodom ove zabrane direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić.
"Stalno nalaze nove načine da ometaju slobode običnih ljudi svih nacionalnosti, a posebno Srba, prema kojima netrpeljivost ponovo i ne kriju. Inače, na Kosovo i Metohiju ne treba sa srpskim pasošem. Nije ni trebalo, niti će trebati. Možda samo na graničnim prelazima Srbije na izlasku iz Srbije sa teritorije AP KiM prema Albaniji i Sjevernoj Makedoniji", rekao jeĐurić za Tanjug.
Podsjećanja radi, kaže Đurić, za same prelaze koje Priština danas bez prava tretira kao granične imamo da se zahvalimo, kako Prištini, tako i "tandemu" Vuk Jeremić - Borko Stefanović, koji su 2011. dogovorili i potpisali takav sporazum o slobodi kretanja.