Zagrebačko sveučilište prihvatilo je danas predlog da se ocu premijera Andreja Plenkovića dodeli ugledna titula profesora emeritusa, i to šest godina od njegovog penzionisanja.
Protiv ovog, u najmanju ruku neobičnog, proglašenja glasala je jedino profesorka Đurica Čilić, koja je rektoru Damiru Borasu poručila da umesto da se distancira od vlasti i da je, kako je kazala, kritički promišlja, Univerzitet joj se takvim predlogom dodvorava.
Senat Sveučilišta tako je prihvatio je danas predlog rektora Borasa da se Mariju Plenkoviću dodeli počasno zvanje profesora emeritusa, penzionisanom profesoru komunikologije i ocu aktualnog hrvatskog premijera.
Prema Pravilniku univerziteta, osim ugledne titule njen nosilac ima pravo na mesečnu novčanu naknadu, ali i pravo da predaje i učestvuje u naučno-istraživačkom radu.
Za penzionisanog starijeg Plenkovića, koji je pre šest godina prestao da radi na Univerzitetu i uopšte da učestvuje u hrvatskoj naučnoj zajednici, ova titula, ako mu bude dodeljena, može značiti povratak na neki od hrvatskih fakulteta, piše hrvatskiportal na srpskom Novosti.
Napominju da predlaganje neke osobe za ovu titulu šest godina od penzionisanja nije uobičajen slučaj,
"To zaista nije uobičajeno", rekla je za Novosti profesorka Čilić, koja i članica Senata.
Objasnila je da je dodela titule emeritusa vrlo retka.
ŠTA JE EMERITUS
Profesor emeritus je redovni profesor u penziji, koji se posebno istakao svojim naučnim, odnosno umetničkim radom, stekao međunarodnu reputaciju i postigao rezultate u obezbeđivanju nastavno-naučnog, odnosno nastavno-umetničkog podmlatka u oblasti za koju je izabran, kaže Wikipedia.
Profesor emeritus može učestvovati u izvođenju svih oblika nastave na akademskim studijama drugog i trećeg stepena, u užoj oblasti za koju je izabran.
Ukupan broj profesora emeritusa obično ne može biti veći od tri odsto ukupnog broja nastavnika univerziteta, pa je tako na velikom Beogradskom univerzitetu (90,000 studenata) ima samo petnaestak profesora emeritusa.