Vlada grčkog premijera Aleksisa Ciprasa preživjela je večeras glasanje o povjerenju, što je i zeleno svjetlo parlamenta o istorijskom sporazumu o imenu sa sjevernim susjedom, koji se potpisuje sjutra. Protesti i suzavac u Atini.
Zahtjev da se glasa o povjerenju vladi podnio je lider glavne opozicione partije Nova demokratija, Kirijakos Micotakis zbog dogovora Grčke sa Makedonijom o novom imenu te bivše jugoslovenske republike.
Ishod glasanja je, kako prenosi Rojters, omogućio potpisivanje tog istorijskog sporazuma.
Poslanici su glasali poslije tri dana rasprave u parlamentu, dok je na hiljade Grka protestovalo ispred zgrade parlamenta, pozivajući Ciprasa da podnese ostavku.
Policija je u jednom trenutku upotrebila suzavac da bi spriječila demonstrante da uđu u zgradu.
Ministri spoljnih poslova Makedonije i Grčke, Nikola Dimitrov i Nikos Kozijas, trebalo bi sjutra da potpišu istorijski dogovor o priznanju sjevernog susjeda - pod novim imenom. Protesti sa suzavcem u Atini.
U "predvečerje" tog događaja na Trgu Sintagma u Atini danas je tokom protesta protiv sporazuma došlo je do sukoba policije i demonstranata.
SUZAVAC ZBOG "KAPITULACIJE"
Na Trgu Sintagma u Atini tokom protesta protiv sporazuma Grčke i Makedonije o rješavanju spora oko imena došlo je do sukoba policije i demonstranata, dok u obližnjem parlamentu traje debata o povjerenju vladi tokom koje je bivši grčki premijer Andonis Samaras optužio aktuelnog predsjednika vlade Aleksisa Ciprasa za "kapitulaciju" pred uslovima Skoplja.
"Odrekli ste se svega. Kapitulirali ste pred svim. Potpisujete monstruozni sporazum koji će, umjesto da rješava probleme, poslužiti kao okidač destabilizacije", poručio je bivši premijer Samaras, poslanik glavne opozicione stranke Nova demokratija.
ANA prenosi da je policija koristila suzavac kako bi odbila grupe demonstranata i zatvorila za saobraćaj dvije avenije u tom dijelu grčke prestonice.
Demonstranti nose zastave Grčke i one sa Zvijezdom Vergine (grčkim simbolom koji se pojavio i na zastavi Makedonije posle proglašenja nezavisnosti ali je zbog protesta Grka uklonjen).
Protest je organizovan preko društvenih mreža a organizatori su pozvali demonstrante da se masovno okupe i sjutra u Prespanskom regionu gdje je najavljeno da će premijeri Grčke i Makedonije Aleksis Cipras i Zoran Zaev potpisati sporazum.
ISTORIJSKI PRESPANSKI POTPIS
Svečanom potpisivanju o promjeni imena Bivše jugoslovenske republike (BRJ) Makedonije u Republika Sjeverna Makedonija u Prespi u Makedoniji, prisustvovaće premijeri Makedonije Zoran Zaev i Grčke Aleksis Cipras, posrednik UN u sporu Metju Nimic, evropski komesari Federika Mogerini i Johanes Han i Rozmari Di Karlo, zamjenik generalnog sekretara UN Antonija Guteresa.
Iz makedonske vlade je saopšteno da će se Zaev i Cipras obratiti javnosti nakon potpisivanja dogovora, a zatim slijedi zvaničan sastanak.
Planirano je da se zakon o ratifikaciji dogovora nađe na sjednici makedonske vlade u ponedjeljak, 18. juna, a potom će ići u skupštinsku proceduru.
Skoplje: Protesti zbog imena! FOTO
Prije ratifikacije u Sobranju, dogovor mora dobiti saglasnost parlamentarne Komisije za spoljnu politiku, kojoj predsjedava Antonio Milošoski iz opozicionog VMRO-DPMNE, koji ne podržava ovaj sporazum i proglašava ga nacionalnom izdajom.
ZA BOLJU BUDUĆNOST - U EU I NATO
Makedonski ministar spoljnih poslova Nikola Dimitrov izjavio je da je sjutra istorijski dan za Makedoniju kojim se ovoj zemlji otvara budućnost..
MIA prenosi da je Dimitrov na otvaranju Festivala "One love tour 2018" u skopskom Gradskom parku, u prisustvu šefice bugarske diplomatije Ekaterine Zaharijeve, poručio da "sjutrašnji dan predstavlja veliki korak ka zatvaranju pitanja koje je staro koliko i nezavisnost Republike Makedonije, praktično od 1991 godine".
KRAJ SPORA! Ovako će se zvati Makedonija
"Prošlost ne možemo da izmijenimo, budućnost možemo. Mislim da je to veoma veliki čin, na koji smo na neki način ohrabreni Dogovorom o prijateljstvu sa Bugarskom", kazao je Dimitrov.
MIA prenosi da je Zaharijeva izrazila uvjerenje da će nakon potpisivanja dogovora sa Grčkom Makedonija konačno moći da otpočne pregovore za članstvo u EU, a potom da dobije i poziv za ulazak u NATO.
Za Grke je sporno što sjeverni susjedi koriste za ime svoje države, nacije i jezika, "njihovo" antičko ime Makedonija, kako se geografski zove i sjeverni dio Grčke (ali koji nije formala pokrajina).