Poslanici skupštine samoproglašenog Kosova izglasali su nepovjerenje vladi Ise Mustafe. Slijede izbori u roku od 45 dana.
Za nepovjerenje vladi glasalo je 78 poslanika, a 34 protiv.
Za izglasavanje nepovjerenja glasali su i poslanici Demokratske partije Kosova (DPK), koja je bila koalicioni partner u vladi premijera Ise Mustafe.
Posle izglasavanja nepovjerenja, na Kosovu moraju da budu održani prijevremeni izbori najkasnije u roku od 45 dana od danas.
Vanredna sjednica kosovskog parlamenta na kojoj se glasalo o povjerenju vladi počela je nešto prije 10 sati, a glavni kamen spoticanja je demarkacija s Crnom Gorom.
Zahtev za izglasavanje nepovjerenja vladi podnijela je Inicijativa za Kosovo uz podršku Alijanse za budućnost Kosova i Samoopredjeljenja kao i 12 poslanika iz redova partija na vlasti.
Prema informacijama kojima raspolaže agencija Beta, predsjedništvo i poslanička grupa DPK odlučili su da podrže zahtjev za izglasavanje nepovjerenja Vladi Kosova, ukoliko Demokratski savez Kosova ne bude prihvatio zahtjev da se pitanje demarkacije uvrsti na dnevni red današnje sjednice prije razmatranja zahtjeva za izglasavanje nepovjerenja vladi.
Predsjednik Skupštine Kosova Kadri Veselji je ranije u telefonskom razgovoru sa zamjenikom pomoćnika državnog sekretara SAD Hojtom Brajanom Jiom ocijenio da ima zastoja u odlučivanju o zahtjevu za izglasavanje nepovjerenja Vladi Kosova, ali i o saglasnosti oko demarkacije granice sa Crnom Gorom.
Teritoriju Kosova i Metohije od Crne Gore dijeli prostor dug 80 kilometara.
Razgovori o demarkaciji traju od 2011. godine. Prethodno su kosovske vlasti završile demarkaciju granica s Makedonijom i Albanijom.
Kako je ranije rekao predsjednik tzv. nezavisnog Kosova, Hašim Tači, proces režima putovanja građana Kosova u EU ne može liberalizovati bez demarkacije granice s Crnom Gorom.
SAD su do sada nekoliko puta kosovskom zvaničnicima stavili do znanja da očekuju od vlasti da se na dnevni red današnje sjednice uvrsti i pitanje demarkacije, kao i da o tome treba da se odlučuje prije nego što se bude raspravljalo o zahtjevu za izglasavanje nepovjerenja Vladi.
Kosovski premijer Isa Mustafa rekao je na početku skupštinske sjednice da je predlog za izglasavanje nepovjerenja vladi "politički, bez argumenta i da za cilj ima sakrivanje ranijih koruptivnih afera".
"Peticija ima za cilj destabilizaciju zemlje i cilj je sakrivanje koruptivnih afera od ranije. Mi imamo najviše uspjeha u borbi protiv ekstremizma, migracije i korupcije. Ova vlada je sprovela mnoge reforme, naslijedili smo dugove od ranije ali smo ispunili obaveze i povećali budžet, otpisali smo dugove i ostvarili budžetsku stabilnost. To govori o kredibilitetu ove vlade", rekao je Mustafa, prenosi RTK 2.
Šefica poslaničke grupe Inicijativa za Kosovo Valjdeta Bajrami rekla je, obrazlažući predlog da se vladi u Prištini izglasa nepoverenje, da ona nije ispunila mnoge stvari, da je potpisala štetne sporazume u Briselu, te pristala na loš sporazum o demarkaciji sa Crnom Gorom.
Kako je kazala, glasanje o nepovjerenju je jedina opcija, a prijevremeni izbori jedini izlaz u ovom trenutku.