Beograd i Priština postigli su dogovor o primeni telekomunikacionog sporazuma u okviru Briselskog dijaloga. Priština je dobila pozivni broj za Kosovo, a Beograd je Telekomu Srbija obezbedio rad u južnoj pokrajini.
Dogovor o sprovođenu ovog dela Briselskog sporazuma podrazumeva da Telekom Srbija osnuje novu kćerka-kompaniju Mts doo, na koju bi se prenela imovina i oprema te firme koja sada postoji na Kosovu. Ta nova firma bi trajno zadržala pravo licence na fiksnu telefoniju a privremeno i za mobilnu telefoniju u opsegu u kome je ima sada, piše na sajtu EU.
Pozivi u fiksnoj telefoniji između mesta u centralnoj Srbiji i onih na Kosovu i Metohiji biti tretirani kao međugradski.
Zauzvrat, Priština je dobila međunarodni pozivni broj za fiksnu telefoniju za Kosovo, tako da sada više neće morati da koristi broj Monaka i Slovenije.
ITU će 15. decembra dodeliti Kosovu pozivni broj 383, dok će se svi međunarodni pozivni brojevi koje koriste fiksni i mobilni provajderi na Kosovu – 381, 377 i 386 - biti izbačeni iz upotrebe u prelaznom periodu od dve godine.
Svi papiri potrebni za ovaj transfer trebalo bi da budu kompletirano do 28. novembra, a Srbija bi trebalo da preda svoju saglasnost za pozivni broj za Kosovo Međunarodnoj telekomunikacionoj kompaniji do 3. decembra.
''Sada se ispostavilo da je dobro što nismo prihvatili postizanje sporazuma koji nisu u interesu našeg naroda i da hoćemo da postižemo one sporazume koji jesu. Dogovorom o sprovođenju sporazuma iz 2013, odnosno 2015. o telekomunikacijama, kompletna imovina Telekoma Srbije je sačuvana što može da se vidi i u saopštenju EU. To nije nešto što samo ni tvrdimo'', rekao je Marko Đurić, šef vladine Kancelarije zaa Kosovo i Metohiju za RTS.
On je istakao da se sva imovina prenosi na MTS doo na Kosovu i Metohiji, odnosno da je zvanično vlasništvo MTS Telekoma Srbije.
''Imovina Telekoma Srbije je ovim trajno zaštićena, kao i bazne stanice i sve drugo'', rekao je Đurić.
On je istakao da se radi o važnom dogovoru i za Telekom Srbiju i za građane, kao i da će se sigurno pozitivno odraziti i na naše ukupne odnose ne samo sa Prištinom, nego i sa EU.
''Oni su hteli da našu imovinu otmu. Mi to nismo prihvatili. Nismo prihvatili tako formulisan sporazum. Sada smo došli do nečega što podrazumeva, uzgred budi rečeno, i za predstavnike medije, važnu stvar, a to je da i deo takozvanog digitalnog spektra bude rezervisan za medije na srpskom jeziku'', rekao je Đurić.
Kosovska ministarka za dijalog s Beogradom Edita Tahiri saopštila je večeras da je Kosovo dobilo međunarodni telefonski pozivni broj 383, javila je prištinska televizija KTV.
Prema rečima Edite Tahiri, dobijanje međunarodnog pozivnog telefonskog broja rezultat je intenzivnih razgovora između predstavnika Kosova i Srbije uz posredovanje Evropske unije.