Novoizabrana hrvatska predsjednica u pismu upućenom generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu zatražila da preduzme sve korake kako bi osigurao da se Vojislav Šešelj vrati u Hag
"Puštanje Šešelja potkopava svrhu zbog koje je Savjet bezbjednosti utemeljilo ICTY (haški sud). Stoga tražim od vas da preduzmete sve potrebne korake kako bi se osiguralo da se Šešelj vrati u pritvor ICTY-ja sve dok ne bude ispunjavao uslove za privremeno puštanje koje svi drugi zatvorenici ICTY-ja moraju ispuniti", kaže se u pismu Kolinde Grabar Kitarović koje je u nedelju medijima proslijedio njen Izborni štab.
"Iz razloga koji nisu posve jasni", kako kaže Grabar Kitarović, ICTY je pustio na privremenu slobodu Šešelja "iz humanitarnih razloga" zbog "pogoršanja zdravstvenog stanja" i zatražio da se vrati u Srbiju. Međutim, ICTY mu za privremeno puštanje na slobodu nije odredio uslove koji su uobičajeni, kaže Grabar Kitarović.
Ona spominje kako se od "Šešelja nije tražilo da se suzdrži od javnih istupa ili angažmana u političkom životu dok je na privremenoj slobodi" kao i da se Šešelj "nije morao obavezati da će se vratiti u ICTY kada to od njega bude tražio sud".
Izražavajući "duboku zabrinutost", Grabar Kitarović naglašava da žrtve zaslužuju da se Šešelj vrati u pritvorsku jedinicu ICTY-ja te da se što prije donese presuda.
"Ljubazno vas molim da preduzmete sve mjere koje su vam na raspolaganju da se ispune oba cilja, uključivo i sazivanje Savjeta bezbjednosti oko ovog važnog pitanja", kaže novoizabrana hrvatska predsjednica.
Šešelj je optužen 2003., suđenje mu se završilo 2010., ali dosad nije donesena presuda.
"Po svim objektivnim standardima, ovo kašnjenje je neupitno neuspjeh ICTY-ja. Žrtve zaslužuju bolje. Tužilaštvo ICTY-ja kazalo je da presuda neće biti donesena prije kraja 2015.", kaže Grabar Kitarović.
Budući da je jedno od objašnjenja za tako veliko kašnjenje količina vremena potrebna da se ispiše presuda, novoizabrana predsjednica smatra da bi najprije trebalo "bez odgode" donijeti usmenu presudu, a tek naknadno njeno obrazloženje.
"Ključno je da ICTY donese presudu u slučaju što je prije moguće kako Šešelj svojom smrću ne bi izbjegao presudu, kao što je bio slučaj sa Slobodanom Miloševićem. Stoga, tražim od Vas i Savjeta bezbjednosti da insistirate da Sudsko vijeće donese usmenu presudu bez odgode u slučaju Šešelj.. a potom da objavi obrazloženje".
Ona takođe u pismu kaže da joj je bilo drago kada je Tužilaštvo nedavno zatražilo da se Šešelj vrati u Hag, ali i da je bila razočarana kada je Sudsko vijeće odbilo taj zahtjev što je omogućilo Šešelju da ostane na slobodi, prenose hrvatski mediji.