Porodica Brajana Štajnhauera nije se zadovoljila nadoknadom od milion dolara koju je Srbija platila da bi izgladila međudržavnu zategnutost
Do "zahlađenja" odnosa je došlo zbog propusta naših konzularnih predstavnika koji su Miladinu Kovačeviću omogućili napuštanje teritorije Amerike.
Ubrzo posle uplate iz Beograda, podnijeli su tužbu Okružnom sudu u Njujorku (najviša instanca u sudskom postupku) za nadoknadu materijalne i nematerijalne štete nanijete ne samo povrijeđenom Brajanu, već i njegovom ocu Ričardu i majci Marleni.
Sve troje potpisali su tužbu, u kojoj na deset strana traže odštetu, najprije za Brajanove teške tjelesne povrede, a potom za njegovu "doživotnu spriječenost za puno radno angažovanje", troškove liječenja, duševni potres...
Tužioci Štajnhauera navode da su i roditelji studenta pretrpjeli ogroman duševni teret "najvišeg intenziteta" zbog teškog sinovljevog stanja - "Bila je velika neizvjesnost da li će uopšte preživjeti povrede", a posebno što je Brajanova zdravstvena nestabilnost, po njihovoj ocjeni - trajna.
Poznavaoci američkog materijalnog prava upućuju da bi šteta koju bi tuženi morali da nadoknade, ukoliko bi sud prihvatio tužbu u cjelini, bila - jeziva! I, svakako, u višemilionskom dolarskom iznosu, mada se Štajnhaueri još nisu izjasnili koliko traže za "visoki intenzitet povreda i potresa".
Ono što može da bude utješno, a nije, jeste da ovoga puta Štajnhaueri u tužbi kao odgovornog ne navode samo Miladina Kovačevića.
Za tjelesne i duševne povrede nanijete Brajanu, troškove lečenja i pretrpljeni strah oni terete i druge učesnike u tuči: Sanela Softića i Edina Džubura, Kovačevićeve poznanike. Ali, i klubove, odnosno njihove vlasnike i menadžere (sedam), u kojima je točeno piće košarkašu iz Kule.
Štajnhaueri, pozivajući se na američki krivični zakon, po kojem je točenje alkohola maloljetnicima strogo kažnjivo, smatraju klubove i njihove predstavnike odgovornim jer su alkoholno piće dali Kovačeviću koji je u vrijeme incidenta imao 21 godinu - po američkom zakonu bio je maloljetnik.
Posle svega, nameće se pitanje da li će se i po ovoj tužbi Kovačeviću suditi u Beogradu.
Upućeni u međunarodno privatno pravo kažu: šteta za nadoknadu prema navedenom pravu nadoknađuje se tamo gdje je i nastala.
Stiče se utisak da se američko pravosuđe praktično saglasilo da se Kovačeviću sudi u Beogradu, a da to nije klasično ustupanje predmeta. Jer, Kovačeviću u SAD nije skinuta potjernica za prestup nepoštovanje suda.
Iz izvora bliskih advokatskom timu Rošman iz Njujorka, koji zastupa Štrajnhauerove, "Novosti" saznaju da je Kovačevićima u Kuli, na njihovu kućnu adresu, optužnica već dostavljena.
Oni, međutim, u ponedeljak nisu bili dostupni za razgovor s novinarima.
(MONDO)