On se smatra "živim svecem" koji silazi među ljude a pogotovo među bolesne.
Pravoslavni vjernici danas slave veliki praznik - Sabor svetog arhangela Mihaila, u narodu poznat kao Aranđelovdan, jednu od najčešćih slava među našim narodom.
Po crkvenom predanju, anđeo Mihailo prvi je započeo borbu sa zlim duhom i to ime po crkvenom tumačenju označava "onog koji je kao Bog".
Arhangel Mihailo predvodnik je vojske anđela, bestelesnih sila dobra koje su učestvovale u stvaranju svijeta i branitelja čovječanstva od zla i palih.
Govori se da u ovo vrijeme Arhangel luta svijetom obučen u prosjaka da izgrdi nevjernike i pomogne nevoljnicima. Zapravo je dan počasni, jer je "svijet stvoren u martu" a novembar je deveti mjesec (kao devet činova anđeoskih) od tada.
Prema predanju, Arhangel Mihailo, koji je sabrao vojsku anđela da bi se suprotstavili silama zla palog anđela Lucifera (Satane), uvršćen je u kalendar Hristove crkve u četvrtom vijeku, a SPC ga obilježava svake godine 8. novembra (21. novembra po gregorijanskom kalendaru).
Često se na ikonama predstavlja sa isukanim ognjenim mačem kojim čuva vrata zemaljskog raja iz kojeg su izgnani Adam i Eva. Slika se i kao "merač duša" , odnosno kako duše upućuje ka nebu. Takođe, predstavlja se i kao čuvar i zaštitnik Carstva nebeskog.
Ono što je zanimljivo jeste da ovog sveca ne slave samo pravoslavci već i ostali hrišćani, ali i poneki muslimani.
Vjerovanje kaže da taj anđeo nije umro i da i dalje po potrebi silazi među ljude, na zemlju - kao putnik ili prosjak. Arhangel Mihailo je, prema vjerovanju, "živi svetac" pa se u nekim krajevima na slavske obrede ne iznosi žito, što je pogrešno.
Među narodna vjerovanja o ovom svecu je i da on obilazi sve bolesnike i ako stane kod nogu – nije dobro, a ako je kod glave – bolesnik će ozdraviti.
Takođe, navodno se prema meteorološkim uslovima na ovaj dan može odrediti kakva će biti godina – kako na Aranđelovdan, tako tokom cijele zime i proljeća!
U nekim krajevima Srbije, ovaj anđeo se slavi i kao zaštitnik stočara jer se vjeruje da samo on može otjerati vukove.
Postoji vjerovanje i običaj kod mnogih hrišćana koji slave svetog Mihaila, da, pošto ga smatraju živim svecem, ne spremaju žito, što je neopravdano i netačno. Neophodno je pripremiti žito za slavu, jer svi svetitelji i svi umrli živi su pred Bogom.
Na Aranđelovdan treba širiti dobre misli, a jednu jedinu stvar koju ne smijete uraditi jeste da siromašne i nemoćne tjerate od sebe. To će anđeo, koji je stalno uz vjernike, kazniti.
Na ovaj dan, predanje kaže, valja pomoći siromašnima i nemoćnima, dati im hrane i pića, uputiti toplu riječ. Ukoliko to ne učinite, vjeruje se da će anđeo koji je stalno uz vjernike poslati strašnu kaznu. Oni koji ispolje najvažniju hrišćansku vrlinu na Aranđelovdan, mogu očekivati blagost ovog svetitelja koji će se vam ispuniti i onu najveću želju.
Na pravoslavnim ikonama se arhangel Mihailo predstavlja sa krilima, u vojvodskoj odeždi, sa mačem u jednoj i kantarom u drugoj ruci, je on u času smrti uzima ljudsku dušu.
Vas, vođe nebeskih vojski, mi nedostojni uvijek molimo, da nas zaštitite svojim molitvama, kao zaklonom krila svoje bestjelesne slave, čuvajući nas koji pred vama padamo i usrdno vapijemo: izbavite nas od bijeda kao vođe nebeskih sila.