Predsjednik lokalnog Opštinskog odbora Bošnjačke stranke Senad Dlakić rekao je agenciji Beta da je skup u tom gradu organizovan zato što je od tog broja putnika njih pet bilo sa područja Bijelog Polja.
Tog 27. februara 1993. iz putničkog voza "Lovćen", broj 671, koji je saobraćao na pruzi Beograd-Bar, oteto je 19 putnika od kojih su 18 bili Bošnjaci, a jedan Hrvat.
Svi oni su istog dana odvedeni "u nepoznatom pravcu", poslije čega su mučeni, opljačkani, a sutradan zverski ubijeni u okolini Višegrada, u istočnoj BiH.
Prije tog zločina, od 23. oktobra 1992. nad Bošnjacima su izvršena još četiri zločina u kojima je ubijeno njih 27.
To je precizno osmišljen projekat državnog vrha tadašnje, kako je rečeno, "kvazi države" Savezne Republike Jugoslavije sa ciljem da se stvore etnički čiste teritorije bez Bošnjaka što je i postignuto tako da su desetine hiljada njih napustile svoje domove.
Rečeno je, takodje, da je za sve te zločine osudjen na 15 godina zatvora samo Nebojša Ranisavljević, da je njegov vodja Milan Lukić u pritvoru Haškog suda ali da njega povodom tog zločina ne pominju.
Gradjani su na tom skupu velikim brojem potpisa podržali inicijativu da se štrbačkim žrtvama u Bijelom Polju izgradi spomen obilježje.
(Beta)