Zbog problema u školi svaki šesti srednješkolac koristi neki od ljekova za snižavanje stresa, opuštanje mišića ili liječenje nesanice!
To je pokazalo istraživanje NVO Juventasa prema kojem čak 75,5 odsto mladih probalo alkohol, piše Dan.
Istraživanje Nevladine organizacije Juventas u okvoru projekta „Znanjem do zdravlja“ pokazalo je i da je 38,1 učenik izložen stresu svakodnevno ili nekoliko puta tokom sedmice. Učenici prvog, drugog i trećeg razreda ističu da je veliki problem i vršnjačko nasilje, koje se najčešće dešava u samoj ustanovi i li njenoj blizini.
“Oko 17 odsto učenika srednjih škola izjasnilo se da koristi ljekove za snižavanje stresa, opuštanje mišića, napetosti ili za liječenje nesanice iz kućne apoteke (ksalol, dijazepam i bensedin). Najčešći uzroci stresa su obaveze u školi, emotivni problemi i porodični odnosi. Više od polovine nastavnika osnovnih i srednjih škola ne zna da postoji jasna odredba koja definiše odgovornost zaposlenih u školi, kada je riječ o rješavanju problema vršnjačkog nasilja”, saopštili su iz Juventasa.
Svaki peti učenik naveo je da ne traži pomoć u slučaju vršnjačkog nasilja, dok svaki treći navodi da se prvo obrati upravi škole.
Iz Juventasa su objasnili da djeca koja se nasilno ponašaju imaju veliku potrebu za dominacijom nad vršnjacima (fizički napadi, omalovažavanje i potčinjavanje).
“Teško podnose neuspjeh, prepreke, pravila, impulsivna su i razdražljiva. Teško podnose odgađanje svojih potreba, odnosno to rade po principu sada i ovdje. Ponašaju se agresivno prema učiteljima, roditeljima i drugoj djeci. Ne prihvataju različitosti i nijesu tolerantna. Mogu izraziti potrebu za sticanjem koristi (materijalne)”, naveli su iz Juventasa.
Istraživanje je pokazalo da je 75,5 odsto mladih probalo nekada u svom životu alkohol, dok svaki deseti učenik aktivno konzumira neko alkoholno piće.
Iz Juventasa kažu da se tako vidi da je kompletni obrazovni i zdrastveni sisitem omanuo u domenu prevencije alkohola.
Jovan Dašić iz ove NVO kaže da djeca koja piju alkohol fizički odrastaju, ali intelektualno znatno zaostaju.
On kaže i da je u prošloj školskoj godini, 25 odsto učenika i učenica 6,7. i 8. razreda osnovnih škola navelo da je doživjelo neki oblik nasilnog ponašanja.
Oko 42,1 odsto nastavnika osnovnih škola kazalo je da se u prvom mjesecu ove školske godine desilo da im se učenik požalio da je bio žrtva vršnjačkog nasilja.
“U srednjim školama taj procenat iznosi 26,8 odsto, dok 20,4 odsto roditelja kaže da im se njihovo dijete obratilo za pomoć u prethodnom mjesecu”, rekao je Dašić.