U organizaciji Uprave za dijasporu danas je u Hotelu Podgorica održana promocija web aplikacije evidencije iseljenika porijeklom iz Crne Gore.
Aplikacija o evidenciji iseljenika porijeklom iz Crne Gore jedan je od načina za sprovođenje popisa iseljeništva, koji strukturom pitanja i odgovora omogućava da se spoznaju kompleksnosti dijaspore, njena brojnost, starost, intelektualni, naučni, stručni i drugi potencijali.
Kako je saopšteno, prateći dio ove prezentacije bilo je potpisivanje Ugovora o donaciji sa informatičkom kompanijom Nextsense iz Skoplja, koja je donator softverskog rješenja aplikicije.
Predstavljajući aplikaciju, direktor Uprave za dijasporu Predrag Mitrović naglasio je sa kojim se izazovima susrijeće taj državni organ u istraživanju i prepoznavanju dijaspore, od pitanja koje se odnose na starost, obrazovanje, lociranost i koncentraciju u određenim zemljama.
„Web aplikacija jedan je od modusa za sprovođenje svojevrsnog popisa iseljeništva koji strukturom pitanja i odgovora, omogućava da spoznamo sve kompleksnosti naše dijaspore, njenu brojnost, starost, intelektualne, naučne, stručne i druge potencijale, koncentraciju po pojedinim zemljama i druge specifičnosti koje se odnose na njen status i položaj u zemljama prijema i interes za jačanjem odnosa i veza sa matičnom zemljom“, rekao je Mitrović.
Prema njegovim riječima, raspolaganje tim podacima izuzetno je bitno sa stanovišta planiranja unapređenja odnosa između matice i dijaspore, a njihovim boljim upoznavanjem i obradom može se postići identifikovanje različitih resursa iseljeničkih zajednica i njihovog mogućeg doprinosa razvoju zemlje porijekla.
Mitrović je posebno istakao da je aplikacija rezultat zajedničke saradnje Uprave za dijasporu i crnogorske dijaspore u Sjevernoj Makedoniji, koja je povezala Upravu sa softverskom firmom Nextsense iz Skoplja, donatorom aplikacije.
On je zahvalio donatorskoj firmi, kao i Zajednici Crnogoraca u Sjevernoj Makedoniji, čijom zaslugom je Crna Gora dobila vrijednu aplikaciju, koja će pružiti odgovore i pokazatelje kako i u kojem pravcu se može uspostaviti saradnja sa dijasporom.
Mitrović je pozvao iseljenike da se upišu u evidenciju, uz napomenu da se podaci iz nje mogu jedino upotrebljavati u jasno definisane svrhe i isključivo za potrebe Uprave za dijasporu, sa posebnim osvrtom na zaštitu podataka o ličnosti u okviru zakonske regulative.
U ime Ministarstva vanjskih poslova obratio se generalni sekretar Veselin Šuković, koji je ukazao na spremnost matice da unaprijedi odnose na relaciji država Crna Gora i iseljeništvo.
Kako je rekao, kao jedan od mogućih oblika prepoznavanja dijaspore Crne Gore je upravo ova web aplikacija.
„Velika su očekivanja od ove aplikacije, koja omogućava opsežno istraživanje o bitnim odrednicama naše dijaspore odnosno njene socijalne i kulturne profilacije“, kazao je Šuković.
On je istakao da takvi projekti otvaraju nove mogućnosti djelovanja, saradnje i umrežavanja našoj diplomatsko-konzularnoj mreži, kako bi se izašlo u susret interesima i potrebama dijaspore u određenoj zemlji.
„Ova aplikacija potvrda je čvrste opredijeljenosti Vlade Crne Gore odnosno resornog ministarstva da kontinuirano radi na unapređenju odnosa i politike saradnje sa našom dijasporom. Dijaspora zauzima prioritetno mjesto u crnogorskoj vanjskoj politici, a Crna Gora je svjesna kapitala kojeg ima u svojoj dijaspori“, kazao je Šuković.
Ugovor su potpisali Mitrović i suvlasnik firme Nextsense Saša Gavrilović.
Pozdravnu riječ, na promociji, imali su i Saša Gavrilović i povjerenik Matice crnogorske u Sjevernoj Makedoniji Miroljub Orlandić.
Gavrilović je govorio o firmi Nextsense kao kompaniji koja svoje poslove obavlja izvan granica matične države, a posebno naglasio njenu prisutnost na regionalnom tržištu. Zahvalio se na produktivnoj saradnji sa Upravom za dijasporu, i iskazao spremnost za njen nastavak.
Orlandić je iskazao zadovoljstvo zbog realizacije projekta i istakao da je projekat, uz pomoć Uprave za dijasporu dobio svoju konačnu verziju i šire razmjere. Dajući kratak osvrt na nastanak ovog projekta, Orlandić je izdvojio projekat „Demografsko-migracijske karakteristike crnogorskih iseljenika i njihovih potomaka“.
On bi, kako je rekao, omogućio bolje sagledavanje naših potencijala u dijaspori, njihovih migratornih kretanja i boravaka na tlu zemlje prijema.
U okviru drugog dijela promocije aplikacije, službenici Uprave za dijasporu su prezentovali karakteristike i način popunjavanja same aplikacije, koja se sastoji od 27 pitanja, a može se pronaći na sajtu Uprave za dijasporu.