Mali proizvođači rakija iz Crne Gore boraviće u studijskoj posjeti Hrvatskoj, gdje će posjetiti Međunarodnu izložbu rakija u Puli, u okviru koje će se održati i konferencija o rakijama, rekli su iz Ministarstva poljoprivrede.
Manifestacija će trajati do subote, kazali su predstavnici Ministarstva poloprivrede i ruralnog razvoja uz čiju će podršku mali proizvođači rakija iz Crne Gore boraviti u Hrvatskoj.
„Za crnogorske proizvođače koji se bave proizvodnjom malih količina alkoholnih pića na tradicionalan način, studijsko putovanje je prilika da se bolje upoznaju sa najnovijim trendovima u proizvodnji, u cilju njenog i unaprjeđenja kvaliteta proizvoda“, navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva su kazali da će značajna biti i iskustva kolega iz Hrvatske u proizvodnji, primjeni novih tehnologija i znanja, važećih propisa na nivou EU, kao i inicijativa za promociju tih proizvoda i povezivanje sa turističkim sektorom, koji predstavlja najbolji način valorizacije kvalitetnih proizvoda.
Značaj organizovanja Konferencije o rakijama prepoznali su hrvatsko Ministarstvo poljoprivrede i Hrvatska gospodarska komora, u saradnji sa Međunarodnom organizacijom za vino i vinovu lozu (OIV), poljoprivrednim i prehrambeno – tehnološkim fakultetima iz Zagreba, Istarskom županijom i Institutom za poljoprivredu i turizam iz Poreča.
Konferencija će, kako je najavljeno, okupiti renomirane svjetske stručnjake iz oblasti proizvodnje jakih alkoholnih pića. Osim predavanja na brojne teme iz te oblasti, izložbeni dio manifestacije biće posebna prilika za razmjenu iskustva, edukaciju i povezivanje proizvođača.
Iz crnogorskog Ministarstva poljoprivrede su podsjetili da je Crna Gora sredinom 2016. godine usaglasila propise sa važećom EU legislativom u pogledu proizvodnje, kategorisanja i označavanja jakih alkoholnih pića.
„U tom procesu bilo je neophodno izdvojiti i prepoznati male proizvođače koji proizvode alkoholna pića specifičnim i tradicionalnim metodama proizvodnje, naročito voćnih rakija. Takođe, važno je da proizvođači budu u registru kako bi mogli stavljati proizvode na tržište, kao bezbjedne i kvalitetne“, navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva su dodali da je navedenim zakonskim rješenjem definisano da su mali proizvođači oni koji proizvode do 500 litara jakog alkoholnog pića na godišnjem nivou.
„Voćne rakije i ostala jaka alkoholna pića tradicionalno se proizvode na našim domaćinstvima. Prepoznata je i potreba da se dalje radi na podizanju kvaliteta proizvoda, što se može postići poštovanjem propisa, uz primjenu standarda, novih tehnologija i znanja, kako bi se približili zahtjevima tržišta, posebno turističkog“, zaključeno je u saopštenju.