Najviše korupcije ima u zdravstvu i državnoj upravi. Slijede inspekcijske službe, policija, sudstvo i carina – pokazalo je istraživanje ASK.
Prema istraživanju Agencije za sprečavanje korupcije 23,7 odsto građana Crne Gore bio je ponekad ili često uslovljeno davanjem poklona ili novca kako bi ostvario svoja prava kod državnih, odnosno organa lokalne samouprave, prenosi Dan.
Podgorički dnevnik navodi da je istraživanje ASK pokazalo da je najveći procenat ispitanika (74 odsto) odgovorio da prilikom ostvarivanja svojih prava kod državnih ili organa lokalne samouprave nisu bili uslovljeni zahtjevom za davanje poklona ili novca od strane bilo kog službenika.
Da nikada nisu ponudili neku vrstu poklona ili novca kako bi ostvarili svoja zakonska prava izjasnilo se 79,7 odsto ispitanika.
Skoro svaki šesti ispitanik je odgovorio da je ponekad ponudio neku vrstu poklona, odnosno novca, dok je 2,5 odsto ispitanika odgovorilo da je veoma često ponudilo neku vrstu poklona ili novca kako bi ostvarili svoja zakonska prava, prenosi Dan.
U istraživanju ASK navodi se da među ispitanicima koji su nudili mito najzastupljeniji su ispitanici muškog pola, starosti više od 64 godine, koji imaju sopstveni biznis i žive na sjeveru Crne Gore.
Nešto manje od polovine ispitanika (46,1 odsto) je odgovorilo da nikada nisu čuli da je neko iz njihove neposredne okoline bio uslovljen od strane službenika zahtjevom za mito.
Nešto je manji broj ispitanika (41 odsto) koji su veoma često ili ponekad čuli da se neko iz njihove okoline suočio sa traženjem mita, prenosi Dan.
Istraživanje je pokazalo i da korupciju ne bi prijavilo 44,9 odsto građana, dok 15,5 procenata ispitanika nije željelo da odgovori na ovo pitanje.
Najspremniji da prijave korupciju među ispitanicima bili su muškarci starosti od 55 do 64 godine, sa završenom višom školom, penzioneri i uglavnom stanovnici centralne regije.