U Privrednoj komori Crne Gore još usaglašavaju prijedlog trgovaca da proglase nedjelju neradnim danom u tom sektoru, uprkos najavama iz komore da će pokušati da završe taj posao tokom predhodne sedmice.
Iz PKCG kažu da su u toku konsultacije sa pravnicima i predstavnicima nadležnih institucija, kao i da još nije održan nijedan sastanak nakon podnošenja inicijative, koju su uputili trgovački lanci 9. oktobra.
Prema informacijama Monda iz Privredne komore, kod usaglašavanja prijedloga, potrebno je uključiti predstavnike opština, u čijoj je nadležnosti sprovođenje toga rješenja, kao i same trgovce, odnosno predstavnike velikih trgovačkih lanaca.
Budući da je riječ o inicijativi velikih trgovaca, još nije poznato kako reguju mali.
U Uniji poslodavaca još traje anketiranje članstva. Napominju, da će podaci dobijeni na taj način poslužiti UPCG za dublju analizu, a potom i za zauzimanje konačnog stava po ovom pitanju.
"Ekonomska situacija u Crnoj Gori nimalo nije laka i kao takva se negativno održava i na poslodavce i zaposlene. Dublja analiza uticaja predloženih promjena, a zatim i potpuno ravnopravan tretman svih koji posluju u sektoru trgovine, pristup je koji može kvalitetno odgovoriti izazovima ponuđene inicijative. U međuvremenu, valja se pozabaviti još jednim važnim pitanjem, a to su potrebe potrošača koje nije moguće promijeniti isključivo promjenom radnog vremena, već u prvom redu promjenom postojećih navika", kazali su iz Unije.
Rad nedjeljom, odnosno tokom državnih praznika, trebalo bi da bude izuzetak, a ne pravilo, i to u svim oblastima, uključujući i trgovinu, ocijenio je ekonomski analitičar i nezavisni poslanik Aleksandar Damjanović.
On je povodom inicijative trgovaca o proglašavanju nedjelje za neradni dan u sektoru trgovine, rekao za Mondo da su izuzeci mogući u djelatnostima sezonskog karaktera poput turizma, odnosno u takozvanim velikim tržnim centrima, a što je i praksa zemalja razvijene demokratije i zaštite prava zaposlenih.
“Najvažnije pitanje jeste, potpuno preciziranje i poštovanje normi o plaćanju prekovremenog rada, odnosno rada nedjeljom i praznicima, jer smo svjedoci da upravo tu imamo kršenje obaveza od strane velikog broja poslodavaca, kojii takav rad računaju u redovan, dovodeći zaposlene u status moderniih robova koji praktično džabe rade prekovremeno, nemajući kome da se požale, niti da traže poštovanje svojih prava”, ocijenio je Damjanović.
Neradna nedjelja već je regulisana postojećim Zakonom o radu, članom 62. koji predviđa da se sedmični odmor koristi nedjeljom, a propisuje i mogućnost da ukoliko priroda posla i organizacija rada kod poslodavca zahtijeva rad nedjeljom, tada je poslodavac dužan da odredi drugi dan za korišćenje sedmičnog odmora.
U sektoru trgovine, prema statistici, zaposleno je 37.000 radnika, odnosno svaki peti zaposleni u Crnoj Gori.
Predstavnica Unije slobodnih sindikata Crne Gore Sandra Obradović kaže da ta ova radnička asocijacija podržala inicijativu trgovaca i da za ovo rješenje ne postoje zakonska ograničenja.
“Nije ničiji interes da uzburka javnost i da da pozitivnu notu svemu tome, a da se o tome ne razmišlja ozbiljno. S druge strane, u tom smislu imamo već zakonsku normu budući da Zakon o radu propisuje da je nedjelja neradan dan. Usvajanje ove inicijative, dovelo bi do poštovanja Zakona, on bi se konačno primjenjivao”, kazala je Obradović.
Usvajanje ove inicijative, napominje, bio bi epilog kampanje koju sprovodi USSCG, a koja se odnosi na neradne dane u vrijeme državnih i vjerskih praznika. Obradović je podsjetila da se kampanja Unije zasnivala na poštovanju prava na odmor nedjeljom, na 40-satnu nedjelju, i na poštovanje ostalih prava koje bi zaposleni u Crnoj Gori trebalo da imaju.
“Ključno je, da su argumenti Privredne komore i naši, da se napokon zaposleni koji rade nedjeljom, vrate svojoj porodici”, rekla je Obradović, koja kaže da radnici u trgovinama imaju tek dva slobodna dana u mjesecu, a usvajanjem ove inicijative, bila bi im zagarantovana četiri.
U Evropskoj uniji nema posebnih propisa koji uređuju oblast rada nedjeljom i državnim praznicima.