Završena rasprava o izmjenama Zakona kojima je predviđeno da oko 600 majki troje ili više djece, koje su raskinule ugovor na određeno vrijeme radi primanja doživotne naknade, mogu ostvariti pravo na novu vrstu primanja.
O izmjenama Zakona poslanici će se izjasniti naknadno.
Kako se navodi u obrazloženju, akt je promijenjen zato što ta kategorija žena nije bila pravno prepoznata, jer je prošle godine nakon ukidanja naknade uvedena nova vrsta primanja samo za one korisnice koje su imale ugovor na neodređeno vrijeme.
Prema predloženom zakonu, majkama će se isplatiti naknada, retroaktivno od 30. juna prošle godine.
“Za oko 600 korisnica naknada procijenjeno je da će biti potrebna sredstva za period od 18 mjeseci, do kraja tekuće godine, u iznosu od oko 3,56 miliona eura. Tu su uključena i sredstva za doprinose”, navodi se u predloženom zakonu.
Precizirano je kako će iznos od 193 eura primati majke koje su dok su radile ostvarivale zaradu u neto iznosu do 200 eura, a primanje, od 264 eura, imaće majke koje su dobijale platu u neto iznosu od 200 do 350 eura.
Najveći iznos, 336 eura, predviđen je za majke koje su prije prestanka radnog odnosa ostvarivale mjesečnu zaradu u neto iznosu većem od 350 eura.
Predviđeno je da korisnice koje su do dana stupanja na snagu ovog zakona napunile 55 do 61 godinu, ostvaruju pravo na naknadu do ispunjavanja jednog od uslova za sticanje prava na penziju, a majke koje su navršile 45 do 55 godina ostvaruju pravo na naknadu u periodu od pet godina.
Korisnice koje su do dana stupanja na snagu ovog zakona napunile 33 do 45 godina ostvaruju pravo na naknadu u periodu od tri godine.
Ranije je saopšteno da će nakon svih korekcija tog zakona godišnji trošak za naknade iznositi oko 11 miliona eura, što je, kako se ocjenjuje, velika ušteda u odnosu na to da se ranije izdvajalo oko 60 miliona.
Ministar rada i socijalnog staranja, Kemal Purišić, rekao je da je osnovni razlog donošenja izmjena da se korisnice prava na naknadu, kojima je radi korišćenja prava njihovom voljom prestao radi odnos na određeno vrijeme, u potpunosti izjednače u pravima sa onima koje su imale radni odnos na neodređeno.
On je kazao da je potrebno izmijeniti odredbe u dijelu koji se odnosi na uplatu za doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje, uspostaviti inspekcijski nadzor i primjenu kaznene politike za prekršaje za odgovorno pravno lice i korisnice.
„Korisnice kojima je radi ostvarivanja prava njihovom voljom prestao radni odnos na određeno vrijeme, obuhvćene su ovim Predlogom zakona kako ne bi bile dovedene u nepovoljniju pravnu i faktičku situaciju od one u kojoj su bile kada su prekinule radni odnos“, rekao je Purišić.
Kako je naveo, izmjenama se propisuje da je osnovica za obračun plaćanja doprinosa za osiguranje iznos naknade koji je korisnica isplaćivan na osnovu korišćenja prava na naknadu, osnosno iznos mjesečne naknade i da će se uz obračun primijeti stopa propisana Zakonom o dopinosima za obavezno socijalno osgiuranje.
Purišić je rekao da će centri za socijalni rad korisnicama, kojima su već uplaćeni doprinosi, ponovo obračunati doprinos za penzijsko i invalidsko osiguranje i retroaktivno ga uplatiti.
On je objasnio da je izmjenama propisano da su korisnice dužne da uz zahtjev za ostvarivanje prava dostave dokaz o poslednje tri zarade za koje su uplaćeni porezi i doprinosi.
Purišić je kazao da je Vlada u budžetu obezbijedila oko pet miliona eura za ovu svrhu, uključujući novi trošak koji se stvara za period do kraja godine.
„Taj novac se uplaćuje za retoraktivnu isplatu naknada za 600 korisnica za period od 12 . maja prošle godine do objave odluke Ustavnog suda, ali i za plaćanje poreza i doprinosa za naknade i za penzijsko i invalidsko osiguranje“, rekao je ministar.