Nacrtom zakona o životnom partnerstvu osoba istog pola predviđeno je da će homoseksualni parovi moći zajednički da se brinu o djeci jednog od partnera ukoliko ih on ima.
Tim aktom koji je utvrdila radna grupa navodi se da je “partner koji nije roditelj djeteta dužan da izdržava djecu dugog partnera ako ona nemaju srodnika koji su po zakonu kojim se uređuju porodični odnosi dužni da ih izdržavaju ili srodnici nemaju mogućnosti za to".
Ta obaveza za partnera postoji i poslije smrti roditelja djeteta, s tim što partner nema mogućnost da usvoji dijete, osim u situacijama kada kompletna rodbina odbije da prihvati maloljetnika.
U hitnim slučajevima, kada prijeti neposredna opasnost za djecu, partner ima pravo donijeti hitne odluke o preduzimanju neophodnih radnji u skladu s interesima djece i o tome odmah obavijesti roditelja.
Da li ste za gej brakove?
Svakodnevne odluke u vezi s djecom može donositi i partner uz pristanak roditelja djece navodi se u nacrtu zakona koji bi uskoro trebalo da usvoji Vlada, a potom proslijedi Skupštini na usvajanje. Takođe, treba napomenuti da je tekst ovog propisa moguće mijenjati jer je još u pitanju forma nacrta.
Kako saznaje Dan, predloženim nacrtom zakona zadovoljni su predstavnici Vlade, ali i nevladinog sektora koji su uključeni u izradu.
Da li ste primijetili ovakve čestitke? (FOTO)
Sklapanje registrovanog partnerstva slično je sklapanju braka, pa taj čin obavlja matičar, u prisustvu svjedoka, odnosno kumova. Partneri kao i supružnici mogu promijeniti prezime ili svom dodati još jedno.
Prije zaključenja partnerstva budući partneri moraju dokazati da već nijesu u braku ili registrovanom partnerstvu, da nijesu mlađi od 18 godine, a u zajednicu ne mogu stupiti bliski srodnici. Srodstvo zasnovano usvojenjem predstavlja smetnju za zaključenje partnerstva na isti način kao i krvno srodstvo.
Mladi u Crnoj Gori: Nema druženja sa Romima i homoseksualcima
Zakonom se ne prepoznaju istopolne vanbračne zajednice, kao što je to slučaj kod heteroseksualaca.