Savjet za saradnju sa iseljenicima Crne Gore pokrenuo je inicijativu za otvaranje Crnogorskog kulturnog centra u Beogradu koji bi, kako je ocijenjeno, mogao biti i centar crnogorske dijaspore, njenog stvaralaštva i veza sa maticom.
Kako je saopšteno, ovu inicijativu su podržale Crnogorska nacionalna zajednica iz Beograda, Udruženje Nikola I iz Vrbasa i Udruženje Crnogoraca vojvodine Novi Sad.
Ocijenjeno je da bi taj projekat, čiji bi realizator bila Vlada, bio od posebnog značaja za očuvanje crnogorskog identiteta u Srbiji.
"Zbog održavanja kontakta sa građanima Crne Gore koji žive u Srbiji, kao i afirmaciji crnogorske kulture, nacionalnog i državnog identiteta, neophodno je osnovati Crnogorski kulturni centar u Beogradu. Iskustva oko djelovanja ovog centra mogla bi se primijeniti širenjem sistema podružnica u svim sredinama gdje živi veći broj crnogorske populacije", naveo je predsjednik Mirko Zečević.
Kako je kazao, Crnogorski kulturni centar zbog svoje uloge i stvaralačkih potencijala koje će okupiti oko njega, mogao bi biti i centar crnogorske dijaspore, njenog stvaralaštva i veza sa maticom.
"Ovo je način kako Crnogorci da se održe u svom kulturnom identitetu. Održanje kulturnog identiteta u osnovi će biti i održanje nacionalnog identiteta", kazao je Zečević.
Precizira se da bi djelatnost CKC podrazumijevao više oblasti kojima bi se Centar bavio.
"U prvom redu bi bila zastupljena kultura i umjetnost: književnost, izdavačka djelatnost, pozorište, likovna umjetnost , muzički život, film, informisanje, sport, istorija, istorijsko nasljeđe i reafirmacija nacionalnog bića Crnogoraca", rekao je Zečević.
CKC bi se, kaže on, bavio i društveno-političkim temama, međunaronim odnosom Crne Gore sa Srbijom.
"U CKC bi bila zastupljena i ekonomija, u prvom redu trgovina, turizam, ekologija, a formirao bi se I Poslovni klub. Na osnovu projektovanog plana, Centar bi imao 500-800 kvadratnih metara prostora", naveo je Zečević.
U Centru bi bile galerija za izlaganje likovnih djela i tematskih izložbi, sala za održavanje tribina i skupova od 100-150 mjesta, čitaonica, biblioteka, dokumentacioni centar, salon za manje skupove, pet, šest kancelarija i klupski prostor.
U CKC bili bi zaposleni direktor, umjetnički direktor, poslovni sekretar, dva ili tri urednika.
Centrom bi upravljao Upravni odbor, kog imenuje osnivač, programski savjet, kojeg delegiraju nadležne ustanove i institucije i programski savjet za određene oblasti iz rada CKC.
Zečević je naveo da bi Odbor za jačanje nacionalnog i kulturnog identiteta pripremio studiju izvodljivosti, koji bi bio osnova za formiranje Odbora Vlade, koji bi pripremio elaborat o osnivanju Crnogorskog kulturnog centra u Beogradu.