Bivši radnici i manjinski akcionari rožajskog Gornjeg Ibra i GRO Radnik iz Bijelog Polja najavili su da će izaći na ulice ukoliko Skupština ne usvoji izmjene i dopune Predloga zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO).
Oni su zatražili od predlagača da se u petak javno glasa, da bi znali, kako su kazali, ko ruši državu i njen Ustav i ko je protiv naroda.
„Pozivamo sve poslanike iz sjevernog regiona, da ne idu protiv svoga naroda sa sjevera, koji ga je izabrao da ga zastupa, ne da zastupa svoje lične interese, već građane, u suprotno se može suočiti sa posljedicama", navedeno je u saopštenju.
Bivši radnici kažu da ne traže ništa drugo već samo da budu ravnopravni sa ostalima, da se poštuje Ustav ove države i da se tretiraju isto kao oni u Podgorici, Nikšiću ili Baru.
"Pozivamo predlagača da ne odlaže glasanje jer je dosta dato vremena Vladi da se sabere, a sigurni smo da se sabrala dobro jer kada smo mi na sjeveru u pitanju, svi se nešto sporo sabiraju. Takođe smo zatražili pismeno i od Ustavnog suda, da prije 15. marta uzme u razmatranje našu inicijativu za ocjenu ustavnosti predloga izmjene i dopune zakona o PIO koji je 27. decembra izglasan u Skupštini, a koji je neustavan, da se odmah kao takav proglasi, jer nećemo dozvoliti nijedan više zakon da prođe u Skupštini koji građane tretira neravnopravno“, poručili su radnici.
Predlog dopune Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (PIO), kojim su predviđeni povoljniji uslovi penzionisanja bivših radnika privatizovanih preduzeća, poslanici će razmatrati kad Ministarstvo rada i socijalnog staranja uradi kompletnu analizu fiskalnog uticaja.
Dopunu je predložila grupa poslanika Demokratskog fronta, Socijalističke narodne i Socijaldemokratske partije, Pozitivne Crne Gore i dva nezavisna poslanika, kako bi se obezbijedili povoljniji uslovi penzionisanja bivših radnika privatizovanih preduzeća kojima je radni odnos prestao zbog uvođenja stečaja.
Grupa poslanika je predložila da osiguranik stiče pravo na odlazak u starosnu penziju kada napuni 30 godina staža osiguranja, odnosno 25 godina ako su u pitanju žene.