Najveća podgorička preduzeća sklopila su protekle godine više od 110 konsultantskih ugovora, o djelu i privremenim i povremenim poslovima u iznosu većem od 450.000 eura.

Rekorderi među njima su lokalno “Zelenilo”, Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice, “Sportski objekti”, “Čistoća”...
Prema odgovorima gradske administracije, “Zelenilo” je za tu vrstu ugovora u periodu od 1. januara do 31. decembra prošle godine, iz kase ukupno izdvojilo 119.162 eura, prenose Vijesti.
“U navedenom periodu, gradsko preduzeće ‘Zelenilo’ zaključilo je dva ugovora o konsultantskim uslugama, dok ugovora o djelu i ugovora o obavljanju privremenih poslova nije bilo. Za konsultantske usluge izdvojili su 18.300 eura, dok je za ugovore o dopunskom radu izdvojeno 100.862 eura”, rekli su.
Prvi čovjek tog preduzeća Petar Krivokapić objasnio je “Vijestima” da je iznos veliki zato što im “uvijek fali kadra na svim pozicijama”.
“Pa zato i imamo sezonsko zaposlenje. Fale nam i radnici na terenu. Problem sa zaposlenima je akutan i u drugim preduzećima”, poručio je Krivokapić, prenose Vijesti.
Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice lani je zaključila 12 ugovora - dva o zastupanju i 10 o djelu. Dodali su i da nijesu zaključivali ugovore o povremenim i privremenim poslovima, kao ni konsultantskim uslugama.
“Za period od 1. januara prošle do 31. januara tekuće godine na ugovore o djelu i o zastupanju utrošeno je 103.101 eura. Ugovore o povremenim i privremenim poslovima Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice nije zaključivala”.
Iako je kasa Agencije lakša za više od 100 hiljada eura, bivši direktor tog preduzeća Dragan Senić nije htio da komentariše zbog čega je potrošeno toliko novca tokom njegovog prošlogodišnjeg angažmana, prenose Vijesti.
Podgoričko preduzeće “Sportski objekti”, na čijem je čelu Aleksandar Vučković, prošle godine zaključilo je 20 ugovora o djelu, vrijednosti 80.397 eura.
“...Dok u naznačenom periodu nije bilo ugovora o povremenim i privremenim poslovima, kao ni ugovora o konsultantskim uslugama... Po osnovu konsultantskih usluga, isplaćena je neto vrijednost u iznosu 4.800 eura bez poreza na dodatnu vrijednost (PDV). Ugovora o obavljanju privremenih poslova nije bilo”.
Odgovarajući na pitanje zbog čega je toliko novca izdvojeno za ugovore, Vučković je kazao da je to urađeno “zbog nedostatka kadra”, prenose Vijesti.
“Prošlom sistematizacijom je bilo predviđeno mnogo manje higijeničarki, portira, građevinskih radnika, spasilaca... Novom sistematizacijom smo taj broj povećali... Najniže plaćene poslove smo na taj način morali da izbalansiramo”, rekao je Vučković.
Podgorička “Čistoća” je na ugovore ukupno izdvojila više od 37.000 eura. To preduzeće je, u odgovorima “Vijestima”, objasnilo da su ugovore o djelu zaključili sa šest osoba. Konsultatski ugovori su, preciziraju, zaključeni sa tri osobe.
“Ovo preduzeće je u navedenom periodu po osnovu zaključenih ugovora o djelu isplatilo 17.145 (za poslove popravki vozila, izrade sajta i rad u Skloništu za napuštene i izgubljene kućne ljubimce), dok je po osnovu konsultantskih ugovora isplatilo 20.289 eura (za advokatske usluge i poslove poboljšanja uslova i obuke zaposlenih u Skloništu)”, istakli su iz preduzeća kojim rukovodi Denis Hot.
Iz opštinskog preduzeća Vodovod i kanalizacije, na čijem je čelu Aleksandar Nišavić, rečeno je da su tokom 2024. godine zaključili ukupno 16 radnih ugovora, prenose Vijesti.
“Zaključeno je sa 14 lica ugovor o djelu, po jedan o konslutantskim uslugama i dopunskom radu. U 2024. godini nije zaključen nijedan ugovor o privremenim i povremenim poslovima. Na ugovore o djelu ukupno je utrošeno 18.405 eura. Na ugovore o dopunskom radu utrošeno je 3.150, a na konsultantske 1.000 eura”.
Preduzeće “Deponija”, kojim upravlja Aleksandar Božović, sklopilo je više radnih ugovora protekle godine, čija je ukupna vrijednost veća od 20.000 eura.
“Privredno društvo ‘Deponija’, u periodu od 1. januara do 31. decembra, zaključilo je sedam ugovora o djelu, kao i dva ugovora o konsultatskim uslugama. U navedenom periodu po osnovu predmetnih ugovora utrošeno je ukupno 21.301 eura”, odgovorili su.
“Napominjeno da se radi o poslovima koji nisu iz djelatnosti preduzeća i nijesu sistematizovani Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta. Ugovora o privremenom i povremenom radu nije bilo, a sklopljen je jedan ugovor o pružanju konsultantskih usluga sa Institutom sertifikovanih računovođa u vrijednosti od 3.630 eura”, kazali su iz Pogrebnih usluga.
Komunalne usluge su po osnovu konsultantskih ugovora, o djelu i obavljanju privremenih poslova protekle godine utrošili više od 39.000 eura.
“Od 1. januara do 31. decembra protekle godine, gradsko preduzeće Komunalne usluge zaključilo je sa dva lica ugovore o konsaltingu, sa osam lica ugovore o djelu, a nije bilo ugovora o privremenim i povremenim poslovima, kao ni ugovora posredstvom Agencije za ustupanje radnika”.
Iz podgoričkih “Parking servisa” su kazali da je protekle godine zaključeno samo pet ugovora o djelu, ukupne vrijednosti 3.573 eura, dodajući da “konsultantskih ugovora, ali i privremenim i povremenim poslovima nije bilo”, prenose Vijesti.